Siirry sisältöön

laskma

Wikisanakirjasta

Viro

[muokkaa]

Verbi

[muokkaa]

laskma (inf lasta, yks 1 lasen)

  1. päästää, sallia, antaa tehdä; laskea tekemään jotakin
    las olla – anna olla
  2. ampua
    maha laskma
    ampua joku, teloittaa ampumalla
    laskma (kellegi/kellelegi) pihta
    ampua jotakuta (ampumatta kuolleeksi), ampua kohti
    õhku laskma, sild lasti õhku
    räjäyttää, silta räjäytettiin

Taivutus

[muokkaa]
Taivutusmuotoja
ma-infinitiivi laskma
da-infinitiivi lasta
preesensin yksikön 3. persoona laseb
imperfektin yksikön 1. persoona lasksin, lasin
imperfektin yksikön 3. pesoona laskis, lasi
imperatiivin yksikön 3. persoona lasku
v-partisiippi laskev
nud-partisiippi lasknud
preesensin passiivi lastakse
tud-partisiippi lastud

Liittyvät sanat

[muokkaa]
Yhdysverbit
[muokkaa]

Liittyvät sanat

[muokkaa]

Aiheesta muualla

[muokkaa]
  • laskma Eesti Keele Instituutin viro–suomi-sanakirjassa (viroksi)
  • laskma sanastossa [PSV] Eesti keele põhisõnavara sõnastik (viroksi)