Siirry sisältöön

gewöhnte

Wikisanakirjasta

Saksa

[muokkaa]

Verbi

[muokkaa]

gewöhnte

  1. indikatiivin imperfektin yksikön 1. persoonan muoto verbistä gewöhnen
  2. indikatiivin imperfektin yksikön 3. persoonan muoto verbistä gewöhnen
  3. konjunktiivin imperfektin yksikön 1. persoonan muoto verbistä gewöhnen
  4. konjunktiivin imperfektin yksikön 3. persoonan muoto verbistä gewöhnen
  5. taivutusmuoto sanasta gewöhnt (joka on partisiipin perfekti sanasta gewöhnen):
    yksikön heikko nominatiivimuoto
    yksikön feminiinin akkusatiivimuoto
    yksikön neutrin heikko akkusatiivimuoto
    monikon vahva nominatiivimuoto
    monikon vahva akkusatiivimuoto