gewöhnte
Ulkoasu
Saksa
[muokkaa]Verbi
[muokkaa]gewöhnte
- indikatiivin imperfektin yksikön 1. persoonan muoto verbistä gewöhnen
- indikatiivin imperfektin yksikön 3. persoonan muoto verbistä gewöhnen
- konjunktiivin imperfektin yksikön 1. persoonan muoto verbistä gewöhnen
- konjunktiivin imperfektin yksikön 3. persoonan muoto verbistä gewöhnen
- taivutusmuoto sanasta gewöhnt (joka on partisiipin perfekti sanasta gewöhnen):
- yksikön heikko nominatiivimuoto
- yksikön feminiinin akkusatiivimuoto
- yksikön neutrin heikko akkusatiivimuoto
- monikon vahva nominatiivimuoto
- monikon vahva akkusatiivimuoto