Siirry sisältöön

formulierten

Wikisanakirjasta

Saksa[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

formulierten

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä formulieren
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä formulieren
  3. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä formulieren
  4. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä formulieren
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivimuoto sanasta formuliert (joka on partisiipin perfekti sanasta formulieren)
  6. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva genetiivimuoto sanasta formuliert (joka on partisiipin perfekti sanasta formulieren)
  7. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto sanasta formuliert (joka on partisiipin perfekti sanasta formulieren)
  8. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta formuliert (joka on partisiipin perfekti sanasta formulieren)
  9. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko genetiivimuoto sanasta formuliert (joka on partisiipin perfekti sanasta formulieren)
  10. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta formuliert (joka on partisiipin perfekti sanasta formulieren)
  11. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta formuliert (joka on partisiipin perfekti sanasta formulieren)
  12. (taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto sanasta formuliert (joka on partisiipin perfekti sanasta formulieren)
  13. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta formuliert (joka on partisiipin perfekti sanasta formulieren)
  14. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko genetiivimuoto sanasta formuliert (joka on partisiipin perfekti sanasta formulieren)
  15. (taivutusmuoto) monikon datiivimuoto sanasta formuliert (joka on partisiipin perfekti sanasta formulieren)
  16. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta formuliert (joka on partisiipin perfekti sanasta formulieren)
  17. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta formuliert (joka on partisiipin perfekti sanasta formulieren)
  18. (taivutusmuoto) monikon heikko genetiivimuoto sanasta formuliert (joka on partisiipin perfekti sanasta formulieren)