entkräfteten

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

entkräfteten

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä entkräften
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä entkräften
  3. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä entkräften
  4. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä entkräften
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)
  6. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva genetiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)
  7. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)
  8. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)
  9. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko genetiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)
  10. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)
  11. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)
  12. (taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)
  13. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)
  14. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko genetiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)
  15. (taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)
  16. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)
  17. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)
  18. (taivutusmuoto) monikon heikko datiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)
  19. (taivutusmuoto) monikon heikko genetiivimuoto sanasta entkräftet (joka on partisiipin perfekti sanasta entkräften)