begeisterten

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

begeisterten

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä begeistern
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä begeistern
  3. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä begeistern
  4. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä begeistern
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)
  6. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva genetiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)
  7. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)
  8. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)
  9. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko genetiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)
  10. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)
  11. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)
  12. (taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)
  13. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)
  14. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko genetiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)
  15. (taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)
  16. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)
  17. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)
  18. (taivutusmuoto) monikon heikko datiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)
  19. (taivutusmuoto) monikon heikko genetiivimuoto sanasta begeistert (joka on partisiipin perfekti sanasta begeistern)