adoptierten

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

adoptierten

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä adoptieren
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä adoptieren
  3. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä adoptieren
  4. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä adoptieren
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  6. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva genetiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  7. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  8. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  9. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko genetiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  10. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  11. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  12. (taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  13. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  14. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko genetiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  15. (taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  16. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  17. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  18. (taivutusmuoto) monikon heikko datiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  19. (taivutusmuoto) monikon heikko genetiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)