adoptierte

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

adoptierte

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin yksikön 1. persoonan muoto verbistä adoptieren
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin yksikön 3. persoonan muoto verbistä adoptieren
  3. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin yksikön 1. persoonan muoto verbistä adoptieren
  4. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin yksikön 3. persoonan muoto verbistä adoptieren
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko nominatiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  6. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva nominatiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  7. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva akkusatiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  8. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko nominatiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  9. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko akkusatiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  10. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko nominatiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  11. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko akkusatiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  12. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)
  13. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta adoptiert (joka on partisiipin perfekti sanasta adoptieren)