Versioiden väliset erot sivulla ”Liite:Ranskan 1. konjugaatio”

Siirry navigaatioon Siirry hakuun
tarkennusta tapaluokkiin + subj. imperfekti
p (liite:Ranskan I deklinaatio siirretty sivulle liite:Ranskan I konjugaatio)
(tarkennusta tapaluokkiin + subj. imperfekti)
Ensimmäiseen deklinaatioon kuuluvat useimmat -er-päätteiset verbit, jotka muodostavat ranskan verbien enemmistön. Niiden vartalo saadaan infinitiivistä poistamalla ''-er''.
 
==Indikatiivin preesens==
==Preesens==
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
|-
|}
 
==Indikatiivin futuuri==
==Futuuri==
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
|-
|}
 
==Indikatiivin imperfekti==
==Imperfekti==
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
|-
|}
 
==Indikatiivin yksinkertainen perfekti (passé simple)==
==Passé simple==
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
|-
|}
 
==Subjunktiivin preesens==
==Subjunktiivi==
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
|-
|-
|il||parl'''''e'''''||ils||parl'''''ent'''''
|}
 
==Subjunktiivin imperfekti==
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
|-
! colspan="4" | parler (puhua)
|-
|je||parl'''''asse'''''||nous||parl'''''assions'''''
|-
|tu||parl'''''asses'''''||vous||parl'''''assiez'''''
|-
|il||parl'''''ât'''''||ils||parl'''''assent'''''
|}
 

Navigointivalikko