Liite:Ranskan 1. konjugaatio

Kohteesta Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Ensimmäiseen konjugaatioon kuuluvat -er-päätteiset verbit, joista säännölliset verbit muodostavat ranskan verbien enemmistön. Niiden vartalo saadaan infinitiivistä poistamalla -er-pääte.

Esimerkkiverbi parler[muokkaa]

Indikatiivin preesens[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. parle parlons
2. parles parlez
3. parle parlent

Indikatiivin imperfekti[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. parlais parlions
2. parlais parliez
3. parlait parlaient

Indikatiivin yksinkertainen perfekti (passé simple)[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. parlai parlâmes
2. parlas parlâtes
3. parla parlèrent

Indikatiivin futuuri[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. parlerai parlerons
2. parleras parlerez
3. parlera parleront

Subjunktiivin preesens[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. parle parlions
2. parles parliez
3. parle parlent

Subjunktiivin imperfekti[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. parlasse parlassions
2. parlasses parlassiez
3. parlât parlassent

Konditionaalin preesens[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. parlerais parlerions
2. parlerais parleriez
3. parlerait parleraient

Imperatiivi[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. parlons
2. parle parlez
3.

Partisiipin preesens[muokkaa]

  • parlant

Partisiipin perfekti[muokkaa]

suku yksikkö monikko
m. parlé parlés
f. parlée parlées