Malline:es-v-taivm

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Missä käytetään?[muokkaa]

  • sanaselitysrivillä, välilyönnillä #-merkistä erotettuna

Mille sanoille?[muokkaa]

Käyttö[muokkaa]

Säännölliset taivutuskaavat[muokkaa]

  • ensimmäiseen sarakkeeseen konjugaatio (1, 2 tai 3), toiseen muodon ensimmäinen kirjain ilman aksentteja, kolmanteen verbin vartalo (eli ei päätettä), neljänteen pääte
  • jos verbin vartaloon tulee muodossa diftongi (esim. contarcuentan), verbin vartalo kirjoitetaan diftongoituneessa muodssa ilman aksentteja toiseen ja kolmanteen sarakkeeseen, neljänteen kirjoitetaan vartalo ilman aksentteja ja diftongia ja viidenteen kirjoitetaan pääte

Esimerkkejä[muokkaa]

{{es-v-taivm|1|h|abl|o}} (artikkelissa hablo)
{{es-v-taivm|1|c|uent|cont|o}} (artikkelissa cuento)
{{es-v-taivm|2|c|om|emos}} (artikkelissa comemos)
{{es-v-taivm|2|c|om|e}} (artikkelissa come)
{{es-v-taivm|2|e|ntiend|entend|e}} (artikkelissa entiende)
{{es-v-taivm|3|v|iv|ís}} (artikkelissa vivís)
{{es-v-taivm|3|s|irv|serv|e}} (artikkelissa sirve)

Epäsäännölliset taivutuskaavat[muokkaa]

  • ensimmäiseen sarakkeeseen muodon nimi
indpy1 = indikatiivin preesensin yksikön 1. persoonan muoto
indpy2 = indikatiivin preesensin yksikön 2. persoonan muoto
indpy3 = indikatiivin preesensin yksikön 3. persoonan muoto
indpm1 = indikatiivin preesensin monikon 1. persoonan muoto
indpm2 = indikatiivin preesensin monikon 2. persoonan muoto
indpm3 = indikatiivin preesensin monikon 3. persoonan muoto
indiy1 = indikatiivin imperfektin yksikön 1. persoonan muoto
indiy2 = indikatiivin imperfektin yksikön 2. persoonan muoto
indiy3 = indikatiivin imperfektin yksikön 3. persoonan muoto
indim1 = indikatiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto
indim2 = indikatiivin imperfektin monikon 2. persoonan muoto
indim3 = indikatiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto
indypy1 = indikatiivin yksinkertaisen perfektin (preteritin) yksikön 1. persoonan muoto
indypy2 = indikatiivin yksinkertaisen perfektin (preteritin) yksikön 2. persoonan muoto
indypy3 = indikatiivin yksinkertaisen perfektin (preteritin) yksikön 3. persoonan muoto
indypm1 = indikatiivin yksinkertaisen perfektin (preteritin) monikon 1. persoonan muoto
indypm2 = indikatiivin yksinkertaisen perfektin (preteritin) monikon 2. persoonan muoto
indypm3 = indikatiivin yksinkertaisen perfektin (preteritin) monikon 3. persoonan muoto
subpy1 = subjunktiivin preesensin yksikön 1. persoonan muoto
subpy2 = subjunktiivin preesensin yksikön 2. persoonan muoto
subpy3 = subjunktiivin preesensin yksikön 3. persoonan muoto
subpm1 = subjunktiivin preesensin monikon 1. persoonan muoto
subpm2 = subjunktiivin preesensin monikon 2. persoonan muoto
subpm3 = subjunktiivin preesensin monikon 3. persoonan muoto
subiy1 = subjunktiivin imperfektin yksikön 1. persoonan muoto
subiy2 = subjunktiivin imperfektin yksikön 2. persoonan muoto
subiy3 = subjunktiivin imperfektin yksikön 3. persoonan muoto
subim1 = subjunktiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto
subim2 = subjunktiivin imperfektin monikon 2. persoonan muoto
subim3 = subjunktiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto
futy1 = futuurin yksikön 1. persoonan muoto
futy2 = futuurin yksikön 2. persoonan muoto
futy3 = futuurin yksikön 3. persoonan muoto
futm1 = futuurin monikon 1. persoonan muoto
futm2 = futuurin monikon 2. persoonan muoto
futm3 = futuurin monikon 3. persoonan muoto
kondy1 = konditionaalin yksikön 1. persoonan muoto
kondy2 = konditionaalin yksikön 2. persoonan muoto
kondy3 = konditionaalin yksikön 3. persoonan muoto
kondm1 = konditionaalin monikon 1. persoonan muoto
kondm2 = konditionaalin monikon 2. persoonan muoto
kondm3 = konditionaalin monikon 3. persoonan muoto
  • toiseen muodon ensimmäinen kirjain ilman aksentteja, kolmanteen loput kirjaimet ilman aksentteja, neljänteen verbin perusmuoto

Esimerkkejä[muokkaa]

{{es-v-taivm|indpy1|s|oy|ser}} (artikkelissa soy)
{{es-v-taivm|indypy3|f|ue|ser}} (artikkelissa fue)