Liite:Verbitaivutus/suomi/aiheutua

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
  • verbi aiheutua, taivutustyyppi 52; taipuu vain kolmansissa persoonissa

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän aiheutuu ei aiheudu hän on aiheutunut ei ole aiheutunut
me me
te
Te
te
Te
he aiheutuvat eivät aiheudu he ovat aiheutuneet eivät ole aiheutuneet
passiivi passiivi
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän aiheutui ei aiheutunut hän oli aiheutunut ei ollut aiheutunut
me me
te
Te
te
Te
he aiheutuivat eivät aiheutuneet he olivat aiheutuneet eivät olleet aiheutuneet
passiivi passiivi
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän aiheutuisi ei aiheutuisi hän olisi aiheutunut ei olisi aiheutunut
me me
te
Te
te
Te
he aiheutuisivat eivät aiheutuisi he olisivat aiheutuneet eivät olisi aiheutuneet
passiivi passiivi
Potentiaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän aiheutunee ei aiheutune hän lienee aiheutunut ei liene aiheutunut
me me
te
Te
te
Te
he aiheutunevat eivät aiheutune he lienevät aiheutuneet eivät liene aiheutuneet
passiivi passiivi
Imperatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän aiheutukoon älköön aiheutuko hän olkoon aiheutunut älköön olko aiheutunut
me me
te
Te
te
Te
he aiheutukoot älkööt aiheutuko he olkoot aiheutuneet älkööt olko aiheutuneet
passiivi passiivi

Nominaalimuodot[muokkaa]

infinitiivit partisiipit
aktiivi passiivi aktiivi passiivi
1. aiheutua preesens aiheutuva
pitkä 1. 1 perfekti aiheutunut
2. inessiivi 2 agentti 4
instruktiivi kielteinen agentti
3. inessiivi 1) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto

2) voidaan käyttää omistusliitteen kanssa
3) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto
4) käytetään vain transitiiviverbeistä kuten "tehdä", esim. "äidin tekemä ruoka"; ei intransitiiviverbeistä kuten "kuolla"

elatiivi
illatiivi
adessiivi
abessiivi
instruktiivi
4. nominatiivi
partitiivi
5 3