Liite:Verbitaivutus/suomi/affrikoitua

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
  • verbi affrikoitua, taivutustyyppi 52; taipuu vain kolmansissa persoonissa

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän affrikoituu ei affrikoidu hän on affrikoitunut ei ole affrikoitunut
me me
te
Te
te
Te
he affrikoituvat eivät affrikoidu he ovat affrikoituneet eivät ole affrikoituneet
passiivi passiivi
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän affrikoitui ei affrikoitunut hän oli affrikoitunut ei ollut affrikoitunut
me me
te
Te
te
Te
he affrikoituivat eivät affrikoituneet he olivat affrikoituneet eivät olleet affrikoituneet
passiivi passiivi
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän affrikoituisi ei affrikoituisi hän olisi affrikoitunut ei olisi affrikoitunut
me me
te
Te
te
Te
he affrikoituisivat eivät affrikoituisi he olisivat affrikoituneet eivät olisi affrikoituneet
passiivi passiivi
Potentiaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän affrikoitunee ei affrikoitune hän lienee affrikoitunut ei liene affrikoitunut
me me
te
Te
te
Te
he affrikoitunevat eivät affrikoitune he lienevät affrikoituneet eivät liene affrikoituneet
passiivi passiivi
Imperatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän affrikoitukoon älköön affrikoituko hän olkoon affrikoitunut älköön olko affrikoitunut
me me
te
Te
te
Te
he affrikoitukoot älkööt affrikoituko he olkoot affrikoituneet älkööt olko affrikoituneet
passiivi passiivi

Nominaalimuodot[muokkaa]

infinitiivit partisiipit
aktiivi passiivi aktiivi passiivi
1. affrikoitua preesens affrikoituva
pitkä 1. 1 perfekti affrikoitunut
2. inessiivi 2 agentti 4
instruktiivi kielteinen agentti
3. inessiivi 1) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto

2) voidaan käyttää omistusliitteen kanssa
3) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto
4) käytetään vain transitiiviverbeistä kuten "tehdä", esim. "äidin tekemä ruoka"; ei intransitiiviverbeistä kuten "kuolla"

elatiivi
illatiivi
adessiivi
abessiivi
instruktiivi
4. nominatiivi
partitiivi
5. 3