Liite:Verbitaivutus/ranska/traiter

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi traiter avoir traité
gerundiivi en traitant luo en ayant traité
partisiippi traitant traité
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. traite traitons [luo] 1. traitais luo traitions luo 1. traitai luo traitâmes luo 1. traiterai luo traiterons luo
2. traites traitez [luo] 2. traitais traitiez luo 2. traitas luo traitâtes luo 2. traiteras luo traiterez luo
3. traite traitent [luo] 3. traitait luo traitaient luo 3. traita luo traitèrent luo 3. traitera luo traiteront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai traité avons traité 1. avais traité avions traité 1. eus traité eûmes traité 1. aurai traité aurons traité
2. as traité avez traité 2. avais traité aviez traité 2. eus traité eûtes traité 2. auras traité aurez traité
3. a traité ont traité 3. avait traité avaient traité 3. eut traité eurent traité 3. aura traité auront traité
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. traite traitions 1. traitasse luo traitassions luo
2. traites traitiez 1. traitasses luo traitassiez luo
3. traite traitent 3. traitât luo traitassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie traité ayons traité 1. eusse traité eussions traité
2. aies traité ayez traité 2. eusses traité eussiez traité
3. ait traité aient traité 3. eût traité eussent traité
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. traiterais luo traiterions luo
2. traiterais traiteriez luo
3. traiterait luo traiteraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais traité aurions traité
2. aurais traité auriez traité
3. aurait traité auraient traité
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. traitons
2. traite traitez