Liite:Verbitaivutus/ranska/terrer

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi terrer avoir terré
gerundiivi en terrant luo en ayant terré
partisiippi terrant terré
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. terre terrons [luo] 1. terrais luo terrions luo 1. terrai luo terrâmes luo 1. terrerai luo terrerons luo
2. terres terrez [luo] 2. terrais terriez luo 2. terras luo terrâtes luo 2. terreras luo terrerez luo
3. terre terrent [luo] 3. terrait luo terraient luo 3. terra terrèrent luo 3. terrera luo terreront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai terré avons terré 1. avais terré avions terré 1. eus terré eûmes terré 1. aurai terré aurons terré
2. as terré avez terré 2. avais terré aviez terré 2. eus terré eûtes terré 2. auras terré aurez terré
3. a terré ont terré 3. avait terré avaient terré 3. eut terré eurent terré 3. aura terré auront terré
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. terre terrions 1. terrasse terrassions luo
2. terres terriez 1. terrasses luo terrassiez luo
3. terre terrent 3. terrât luo terrassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie terré ayons terré 1. eusse terré eussions terré
2. aies terré ayez terré 2. eusses terré eussiez terré
3. ait terré aient terré 3. eût terré eussent terré
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. terrerais luo terrerions luo
2. terrerais terreriez luo
3. terrerait luo terreraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais terré aurions terré
2. aurais terré auriez terré
3. aurait terré auraient terré
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. terrons
2. terre terrez