Liite:Verbitaivutus/ranska/rater

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi rater avoir raté
gerundiivi en ratant luo en ayant raté
partisiippi ratant raté
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. rate ratons luo 1. ratais luo rations 1. ratai luo ratâmes luo 1. raterai luo raterons luo
2. rates ratez luo 2. ratais ratiez luo 2. ratas ratâtes luo 2. rateras luo raterez luo
3. rate ratent luo 3. ratait luo rataient luo 3. rata ratèrent luo 3. ratera luo rateront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai raté avons raté 1. avais raté avions raté 1. eus raté eûmes raté 1. aurai raté aurons raté
2. as raté avez raté 2. avais raté aviez raté 2. eus raté eûtes raté 2. auras raté aurez raté
3. a raté ont raté 3. avait raté avaient raté 3. eut raté eurent raté 3. aura raté auront raté
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. rate rations 1. ratasse luo ratassions luo
2. rates ratiez 1. ratasses luo ratassiez luo
3. rate ratent 3. ratât luo ratassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie raté ayons raté 1. eusse raté eussions raté
2. aies raté ayez raté 2. eusses raté eussiez raté
3. ait raté aient raté 3. eût raté eussent raté
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. raterais luo raterions luo
2. raterais rateriez luo
3. raterait luo rateraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais raté aurions raté
2. aurais raté auriez raté
3. aurait raté auraient raté
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. ratons
2. rate ratez