Liite:Verbitaivutus/ranska/réveiller

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi réveiller avoir réveillé
gerundiivi en réveillant luo en ayant réveillé
partisiippi réveillant réveillé
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. réveille luo réveillons luo 1. réveillais luo réveillions luo 1. réveillai luo réveillâmes luo 1. réveillerai luo réveillerons luo
2. réveilles réveillez luo 2. réveillais réveilliez luo 2. réveillas luo réveillâtes luo 2. réveilleras luo réveillerez luo
3. réveille réveillent luo 3. réveillait luo réveillaient luo 3. réveilla luo réveillèrent luo 3. réveillera luo réveilleront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai réveillé avons réveillé 1. avais réveillé avions réveillé 1. eus réveillé eûmes réveillé 1. aurai réveillé aurons réveillé
2. as réveillé avez réveillé 2. avais réveillé aviez réveillé 2. eus réveillé eûtes réveillé 2. auras réveillé aurez réveillé
3. a réveillé ont réveillé 3. avait réveillé avaient réveillé 3. eut réveillé eurent réveillé 3. aura réveillé auront réveillé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. réveille réveillions 1. réveillasse luo réveillassions luo
2. réveilles réveilliez 1. réveillasses luo réveillassiez luo
3. réveille réveillent 3. réveillât luo réveillassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie réveillé ayons réveillé 1. eusse réveillé eussions réveillé
2. aies réveillé ayez réveillé 2. eusses réveillé eussiez réveillé
3. ait réveillé aient réveillé 3. eût réveillé eussent réveillé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. réveillerais luo réveillerions luo
2. réveillerais réveilleriez luo
3. réveillerait luo réveilleraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais réveillé aurions réveillé
2. aurais réveillé auriez réveillé
3. aurait réveillé auraient réveillé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. réveillons
2. réveille réveillez