Liite:Verbitaivutus/ranska/multiplier

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi multiplier avoir multiplié
gerundiivi en multipliant en ayant multiplié
partisiippi multipliant multiplié
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. multiplie multiplions luo 1. multipliais luo multipliions 1. multipliai luo multipliâmes luo 1. multiplierai luo multiplierons luo
2. multiplies multipliez luo 2. multipliais multipliiez 2. multiplias luo multipliâtes luo 2. multiplieras luo multiplierez luo
3. multiplie multiplient 3. multipliait luo multipliaient luo 3. multiplia luo multiplièrent luo 3. multipliera luo multiplieront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai multiplié avons multiplié 1. avais multiplié avions multiplié 1. eus multiplié eûmes multiplié 1. aurai multiplié aurons multiplié
2. as multiplié avez multiplié 2. avais multiplié aviez multiplié 2. eus multiplié eûtes multiplié 2. auras multiplié aurez multiplié
3. a multiplié ont multiplié 3. avait multiplié avaient multiplié 3. eut multiplié eurent multiplié 3. aura multiplié auront multiplié
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. multiplie multipliions 1. multipliasse luo multipliassions luo
2. multiplies multipliiez 1. multipliasses luo multipliassiez luo
3. multiplie multiplient 3. multipliât luo multipliassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie multiplié ayons multiplié 1. eusse multiplié eussions multiplié
2. aies multiplié ayez multiplié 2. eusses multiplié eussiez multiplié
3. ait multiplié aient multiplié 3. eût multiplié eussent multiplié
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. multiplierais luo multiplierions luo
2. multiplierais multiplieriez luo
3. multiplierait luo multiplieraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais multiplié aurions multiplié
2. aurais multiplié auriez multiplié
3. aurait multiplié auraient multiplié
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. multiplions
2. multiplie multipliez