Liite:Verbitaivutus/ranska/maugréer

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi maugréer avoir maugréé
gerundiivi en maugréant en ayant maugréé
partisiippi maugréant maugréé
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. maugrée maugréons 1. maugréais luo maugréions luo 1. maugréai luo maugréâmes luo 1. maugréerai luo maugréerons luo
2. maugrées maugréez 2. maugréais maugréiez luo 2. maugréas luo maugréâtes luo 2. maugréeras luo maugréerez luo
3. maugrée maugréent 3. maugréait luo maugréaient luo 3. maugréa luo maugréèrent luo 3. maugréera luo maugréeront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai maugréé avons maugréé 1. avais maugréé avions maugréé 1. eus maugréé eûmes maugréé 1. aurai maugréé aurons maugréé
2. as maugréé avez maugréé 2. avais maugréé aviez maugréé 2. eus maugréé eûtes maugréé 2. auras maugréé aurez maugréé
3. a maugréé ont maugréé 3. avait maugréé avaient maugréé 3. eut maugréé eurent maugréé 3. aura maugréé auront maugréé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. maugrée maugréions 1. maugréasse luo maugréassions luo
2. maugrées maugréiez 1. maugréasses luo maugréassiez luo
3. maugrée maugréent 3. maugréât luo maugréassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie maugréé ayons maugréé 1. eusse maugréé eussions maugréé
2. aies maugréé ayez maugréé 2. eusses maugréé eussiez maugréé
3. ait maugréé aient maugréé 3. eût maugréé eussent maugréé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. maugréerais luo maugréerions luo
2. maugréerais maugréeriez luo
3. maugréerait luo maugréeraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais maugréé aurions maugréé
2. aurais maugréé auriez maugréé
3. aurait maugréé auraient maugréé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. maugréons
2. maugrée maugréez