Liite:Verbitaivutus/ranska/laisser

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi laisser avoir laissé
gerundiivi en laissant luo en ayant laissé
partisiippi laissant laissé
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. laisse laissons luo 1. laissais luo laissions luo 1. laissai luo laissâmes luo 1. laisserai luo laisserons luo
2. laisses laissez luo 2. laissais laissiez luo 2. laissas luo laissâtes luo 2. laisseras luo laisserez luo
3. laisse laissent luo 3. laissait luo laissaient luo 3. laissa laissèrent luo 3. laissera luo laisseront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai laissé avons laissé 1. avais laissé avions laissé 1. eus laissé eûmes laissé 1. aurai laissé aurons laissé
2. as laissé avez laissé 2. avais laissé aviez laissé 2. eus laissé eûtes laissé 2. auras laissé aurez laissé
3. a laissé ont laissé 3. avait laissé avaient laissé 3. eut laissé eurent laissé 3. aura laissé auront laissé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. laisse laissions 1. laissasse luo laissassions luo
2. laisses laissiez 1. laissasses luo laissassiez luo
3. laisse laissent 3. laissât luo laissassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie laissé ayons laissé 1. eusse laissé eussions laissé
2. aies laissé ayez laissé 2. eusses laissé eussiez laissé
3. ait laissé aient laissé 3. eût laissé eussent laissé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. laisserais luo laisserions luo
2. laisserais laisseriez luo
3. laisserait luo laisseraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais laissé aurions laissé
2. aurais laissé auriez laissé
3. aurait laissé auraient laissé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. laissons
2. laisse laissez