Liite:Verbitaivutus/ranska/justifier

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi justifier avoir justifié
gerundiivi en justifiant luo en ayant justifié
partisiippi justifiant justifié
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. justifie luo justifions luo 1. justifiais luo justifiions luo 1. justifiai luo justifiâmes luo 1. justifierai luo justifierons luo
2. justifies justifiez luo 2. justifiais justifiiez luo 2. justifias luo justifiâtes luo 2. justifieras luo justifierez luo
3. justifie justifient luo 3. justifiait luo justifiaient luo 3. justifia luo justifièrent luo 3. justifiera luo justifieront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai justifié avons justifié 1. avais justifié avions justifié 1. eus justifié eûmes justifié 1. aurai justifié aurons justifié
2. as justifié avez justifié 2. avais justifié aviez justifié 2. eus justifié eûtes justifié 2. auras justifié aurez justifié
3. a justifié ont justifié 3. avait justifié avaient justifié 3. eut justifié eurent justifié 3. aura justifié auront justifié
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. justifie justifiions 1. justifiasse luo justifiassions luo
2. justifies justifiiez 1. justifiasses luo justifiassiez luo
3. justifie justifient 3. justifiât luo justifiassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie justifié ayons justifié 1. eusse justifié eussions justifié
2. aies justifié ayez justifié 2. eusses justifié eussiez justifié
3. ait justifié aient justifié 3. eût justifié eussent justifié
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. justifierais luo justifierions luo
2. justifierais justifieriez luo
3. justifierait luo justifieraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais justifié aurions justifié
2. aurais justifié auriez justifié
3. aurait justifié auraient justifié
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. justifions
2. justifie justifiez