Liite:Verbitaivutus/ranska/faiblir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi faiblir avoir faibli
gerundiivi en faiblissant en ayant faibli
partisiippi faiblissant faibli
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. faiblis faiblissons 1. faiblissais faiblissions 1. faiblis faiblîmes 1. faiblirai faiblirons
2. faiblis faiblissez 2. faiblissais faiblissiez 2. faiblis faiblîtes 2. faibliras faiblirez
3. faiblit faiblissent 3. faiblissait faiblissaient 3. faiblit faiblirent 3. faiblira faibliront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai faibli avons faibli 1. avais faibli avions faibli 1. eus faibli eûmes faibli 1. aurai faibli aurons faibli
2. as faibli avez faibli 2. avais faibli aviez faibli 2. eus faibli eûtes faibli 2. auras faibli aurez faibli
3. a faibli ont faibli 3. avait faibli avaient faibli 3. eut faibli eurent faibli 3. aura faibli auront faibli
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. faiblisse faiblissions 1. faiblisse faiblissions
2. faiblisses faiblissiez 1. faiblisses faiblissiez
3. faiblisse faiblissent 3. faiblît faiblissent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie faibli ayons faibli 1. eusse faibli eussions faibli
2. aies faibli ayez faibli 2. eusses faibli eussiez faibli
3. ait faibli aient faibli 3. eût faibli eussent faibli
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. faiblirais faiblirions
2. faiblirais faibliriez
3. faiblirait faibliraient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais faibli aurions faibli
2. aurais faibli auriez faibli
3. aurait faibli auraient faibli
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. faiblissons
2. faiblis faiblissez