Liite:Verbitaivutus/ranska/enlever

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi enlever avoir enlevé
gerundiivi en enlevant luo en ayant enlevé
partisiippi enlevant enlevé
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. enlève enlevons luo 1. enlevais luo enlevions luo 1. enlevai luo enlevâmes luo 1. enlèverai luo enlèverons luo
2. enlèves enlevez luo 2. enlevais enleviez luo 2. enlevas luo enlevâtes luo 2. enlèveras luo enlèverez luo
3. enlève enlèvent luo 3. enlevait luo enlevaient luo 3. enleva luo enlevèrent luo 3. enlèvera luo enlèveront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai enlevé avons enlevé 1. avais enlevé avions enlevé 1. eus enlevé eûmes enlevé 1. aurai enlevé aurons enlevé
2. as enlevé avez enlevé 2. avais enlevé aviez enlevé 2. eus enlevé eûtes enlevé 2. auras enlevé aurez enlevé
3. a enlevé ont enlevé 3. avait enlevé avaient enlevé 3. eut enlevé eurent enlevé 3. aura enlevé auront enlevé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. enlève enlevions 1. enlevasse luo enlevassions luo
2. enlèves enleviez 1. enlevasses luo enlevassiez luo
3. enlève enlèvent 3. enlevât luo enlevassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie enlevé ayons enlevé 1. eusse enlevé eussions enlevé
2. aies enlevé ayez enlevé 2. eusses enlevé eussiez enlevé
3. ait enlevé aient enlevé 3. eût enlevé eussent enlevé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. enlèverais luo enlèverions luo
2. enlèverais enlèveriez luo
3. enlèverait luo enlèveraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais enlevé aurions enlevé
2. aurais enlevé auriez enlevé
3. aurait enlevé auraient enlevé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. enlevons
2. enlève enlevez