Liite:Verbitaivutus/ranska/enfermer

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi enfermer avoir enfermé
gerundiivi en enfermant luo en ayant enfermé
partisiippi enfermant enfermé
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. enferme enfermons luo 1. enfermais luo enfermions luo 1. enfermai luo enfermâmes luo 1. enfermerai luo enfermerons luo
2. enfermes enfermez luo 2. enfermais enfermiez luo 2. enfermas luo enfermâtes luo 2. enfermeras luo enfermerez luo
3. enferme enferment luo 3. enfermait luo enfermaient luo 3. enferma luo enfermèrent luo 3. enfermera enfermeront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai enfermé avons enfermé 1. avais enfermé avions enfermé 1. eus enfermé eûmes enfermé 1. aurai enfermé aurons enfermé
2. as enfermé avez enfermé 2. avais enfermé aviez enfermé 2. eus enfermé eûtes enfermé 2. auras enfermé aurez enfermé
3. a enfermé ont enfermé 3. avait enfermé avaient enfermé 3. eut enfermé eurent enfermé 3. aura enfermé auront enfermé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. enferme enfermions 1. enfermasse luo enfermassions luo
2. enfermes enfermiez 1. enfermasses luo enfermassiez luo
3. enferme enferment 3. enfermât luo enfermassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie enfermé ayons enfermé 1. eusse enfermé eussions enfermé
2. aies enfermé ayez enfermé 2. eusses enfermé eussiez enfermé
3. ait enfermé aient enfermé 3. eût enfermé eussent enfermé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. enfermerais luo enfermerions luo
2. enfermerais enfermeriez luo
3. enfermerait luo enfermeraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais enfermé aurions enfermé
2. aurais enfermé auriez enfermé
3. aurait enfermé auraient enfermé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. enfermons
2. enferme enfermez