Liite:Verbitaivutus/ranska/constater

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi constater avoir constaté
gerundiivi en constatant luo en ayant constaté
partisiippi constatant constaté
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. constate luo constatons luo 1. constatais luo constations luo 1. constatai luo constatâmes luo 1. constaterai luo constaterons luo
2. constates constatez luo 2. constatais constatiez luo 2. constatas luo constatâtes luo 2. constateras luo constaterez luo
3. constate constatent luo 3. constatait luo constataient luo 3. constata luo constatèrent luo 3. constatera luo constateront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai constaté avons constaté 1. avais constaté avions constaté 1. eus constaté eûmes constaté 1. aurai constaté aurons constaté
2. as constaté avez constaté 2. avais constaté aviez constaté 2. eus constaté eûtes constaté 2. auras constaté aurez constaté
3. a constaté ont constaté 3. avait constaté avaient constaté 3. eut constaté eurent constaté 3. aura constaté auront constaté
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. constate constations 1. constatasse luo constatassions luo
2. constates constatiez 1. constatasses luo constatassiez luo
3. constate constatent 3. constatât luo constatassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie constaté ayons constaté 1. eusse constaté eussions constaté
2. aies constaté ayez constaté 2. eusses constaté eussiez constaté
3. ait constaté aient constaté 3. eût constaté eussent constaté
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. constaterais luo constaterions luo
2. constaterais constateriez luo
3. constaterait luo constateraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais constaté aurions constaté
2. aurais constaté auriez constaté
3. aurait constaté auraient constaté
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. constatons
2. constate constatez