Liite:Verbitaivutus/ranska/commuer

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi commuer avoir commué
gerundiivi en commuant luo en ayant commué
partisiippi commuant commué
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. commue luo commuons luo 1. commuais luo commuions luo 1. commuai luo commuâmes luo 1. commuerai luo commuerons luo
2. commues commuez luo 2. commuais commuiez luo 2. commuas luo commuâtes luo 2. commueras luo commuerez luo
3. commue commuent luo 3. commuait luo commuaient luo 3. commua luo commuèrent luo 3. commuera luo commueront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai commué avons commué 1. avais commué avions commué 1. eus commué eûmes commué 1. aurai commué aurons commué
2. as commué avez commué 2. avais commué aviez commué 2. eus commué eûtes commué 2. auras commué aurez commué
3. a commué ont commué 3. avait commué avaient commué 3. eut commué eurent commué 3. aura commué auront commué
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. commue commuions 1. commuasse luo commuassions luo
2. commues commuiez 1. commuasses luo commuassiez luo
3. commue commuent 3. commuât luo commuassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie commué ayons commué 1. eusse commué eussions commué
2. aies commué ayez commué 2. eusses commué eussiez commué
3. ait commué aient commué 3. eût commué eussent commué
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. commuerais luo commuerions luo
2. commuerais commueriez luo
3. commuerait luo commueraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais commué aurions commué
2. aurais commué auriez commué
3. aurait commué auraient commué
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. commuons
2. commue commuez