Liite:Verbitaivutus/ranska/accepter

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi accepter avoir accepté
gerundiivi en acceptant luo en ayant accepté
partisiippi acceptant accepté
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. accepte luo acceptons luo 1. acceptais luo acceptions 1. acceptai luo acceptâmes luo 1. accepterai luo accepterons luo
2. acceptes acceptez luo 2. acceptais acceptiez luo 2. acceptas luo acceptâtes luo 2. accepteras luo accepterez luo
3. accepte acceptent luo 3. acceptait luo acceptaient luo 3. accepta acceptèrent luo 3. acceptera accepteront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai accepté avons accepté 1. avais accepté avions accepté 1. eus accepté eûmes accepté 1. aurai accepté aurons accepté
2. as accepté avez accepté 2. avais accepté aviez accepté 2. eus accepté eûtes accepté 2. auras accepté aurez accepté
3. a accepté ont accepté 3. avait accepté avaient accepté 3. eut accepté eurent accepté 3. aura accepté auront accepté
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. accepte acceptions 1. acceptasse luo acceptassions luo
2. acceptes acceptiez 1. acceptasses luo acceptassiez luo
3. accepte acceptent 3. acceptât luo acceptassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie accepté ayons accepté 1. eusse accepté eussions accepté
2. aies accepté ayez accepté 2. eusses accepté eussiez accepté
3. ait accepté aient accepté 3. eût accepté eussent accepté
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. accepterais luo accepterions luo
2. accepterais accepteriez luo
3. accepterait luo accepteraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais accepté aurions accepté
2. aurais accepté auriez accepté
3. aurait accepté auraient accepté
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. acceptons
2. accepte acceptez