Liite:Verbitaivutus/ranska/abroger

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi abroger avoir abrogé
gerundiivi en abrogeant en ayant abrogé
partisiippi abrogeant abrogé
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. abroge abrogeons 1. abrogeais abrogions 1. abrogeai abrogeâmes 1. abrogerai abrogerons
2. abroges abrogez 2. abrogeais abrogiez 2. abrogeas abrogeâtes 2. abrogeras abrogerez
3. abroge abrogent 3. abrogeait abrogeaient 3. abrogea abrogèrent 3. abrogera abrogeront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai abrogé avons abrogé 1. avais abrogé avions abrogé 1. eus abrogé eûmes abrogé 1. aurai abrogé aurons abrogé
2. as abrogé avez abrogé 2. avais abrogé aviez abrogé 2. eus abrogé eûtes abrogé 2. auras abrogé aurez abrogé
3. a abrogé ont abrogé 3. avait abrogé avaient abrogé 3. eut abrogé eurent abrogé 3. aura abrogé auront abrogé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. abroge abrogions 1. abrogeasse abrogeassions
2. abroges abrogiez 1. abrogeasses abrogeassiez
3. abroge abrogent 3. abrogeât abrogeassent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie abrogé ayons abrogé 1. eusse abrogé eussions abrogé
2. aies abrogé ayez abrogé 2. eusses abrogé eussiez abrogé
3. ait abrogé aient abrogé 3. eût abrogé eussent abrogé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. abrogerais abrogerions
2. abrogerais abrogeriez
3. abrogerait abrogeraient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais abrogé aurions abrogé
2. aurais abrogé auriez abrogé
3. aurait abrogé auraient abrogé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. abrogeons
2. abroge abrogez