Liite:Verbitaivutus/ranska/évacuer

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi évacuer avoir évacué
gerundiivi en évacuant luo en ayant évacué
partisiippi évacuant évacué
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. évacue luo évacuons luo 1. évacuais luo évacuions luo 1. évacuai luo évacuâmes luo 1. évacuerai luo évacuerons luo
2. évacues évacuez luo 2. évacuais évacuiez luo 2. évacuas luo évacuâtes luo 2. évacueras luo évacuerez luo
3. évacue évacuent luo 3. évacuait luo évacuaient luo 3. évacua luo évacuèrent luo 3. évacuera luo évacueront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai évacué avons évacué 1. avais évacué avions évacué 1. eus évacué eûmes évacué 1. aurai évacué aurons évacué
2. as évacué avez évacué 2. avais évacué aviez évacué 2. eus évacué eûtes évacué 2. auras évacué aurez évacué
3. a évacué ont évacué 3. avait évacué avaient évacué 3. eut évacué eurent évacué 3. aura évacué auront évacué
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. évacue évacuions 1. évacuasse luo évacuassions luo
2. évacues évacuiez 1. évacuasses luo évacuassiez luo
3. évacue évacuent 3. évacuât luo évacuassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie évacué ayons évacué 1. eusse évacué eussions évacué
2. aies évacué ayez évacué 2. eusses évacué eussiez évacué
3. ait évacué aient évacué 3. eût évacué eussent évacué
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. évacuerais luo évacuerions luo
2. évacuerais évacueriez luo
3. évacuerait luo évacueraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais évacué aurions évacué
2. aurais évacué auriez évacué
3. aurait évacué auraient évacué
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. évacuons
2. évacue évacuez