Liite:Verbitaivutus/portugali/discriminar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi discriminar
gerundi discriminando
partisiipin perfekti discriminado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti pluskvamperfekti futuuri
persoona persoona persoona persoona persoona
(eu) discrimino (eu) discriminava (eu) discriminei (eu) discriminara (eu) discriminarei
(tu) discriminas (tu) discriminavas (tu) discriminaste (tu) discriminaras (tu) discriminarás
(ele/ela) discrimina (ele/ela) discriminava (ele/ela) discriminou (ele/ela) discriminara (ele/ela) discriminará
(nós) discriminamos (nós) discriminávamos (nós) discriminamos
discriminámos
(nós) discrimináramos (nós) discriminaremos
(vós) discriminais (vós) discrimináveis (vós) discriminastes (vós) discrimináreis (vós) discriminareis
(eles/elas) discriminam (eles/elas) discriminavam (eles/elas) discriminaram (eles/elas) discriminaram (eles/elas) discriminarão
Subjunktiivi Konditionaali Imperatiivi
preesens imperfekti futuuri preesens preesens
persoona persoona persoona persoona persoona myönteinen kielteinen
(eu) discrimine (eu) discriminasse (eu) discriminar (eu) discriminaria (eu)
(tu) discrimines (tu) discriminasses (tu) discriminares (tu) discriminarias (tu) discrimina não discrimines
(ele/ela) discrimine (ele/ela) discriminasse (ele/ela) discriminar (ele/ela) discriminaria (ele/ela) discrimine não discrimine
(nós) discriminemos (nós) discriminássemos (nós) discriminarmos (nós) discriminaríamos (nós) discriminemos não discriminemos
(vós) discrimineis (vós) discriminásseis (vós) discriminardes (vós) discriminaríeis (vós) discriminai não discrimineis
(eles/elas) discriminem (eles/elas) discriminassem (eles/elas) discriminarem (eles/elas) discriminariam (eles/elas) discriminem não discriminem