Liite:Verbitaivutus/portugali/curar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi curar
gerundi curando
partisiipin perfekti curado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti pluskvamperfekti futuuri
persoona persoona persoona persoona persoona
(eu) curo (eu) curava (eu) curei (eu) curara (eu) curarei
(tu) curas (tu) curavas (tu) curaste (tu) curaras (tu) curarás
(ele/ela) cura (ele/ela) curava (ele/ela) curou (ele/ela) curara (ele/ela) curará
(nós) curamos (nós) curávamos (nós) curamos
curámos
(nós) curáramos (nós) curaremos
(vós) curais (vós) curáveis (vós) curastes (vós) curáreis (vós) curareis
(eles/elas) curam (eles/elas) curavam (eles/elas) curaram (eles/elas) curaram (eles/elas) curarão
Subjunktiivi Konditionaali Imperatiivi
preesens imperfekti futuuri preesens preesens
persoona persoona persoona persoona persoona myönteinen kielteinen
(eu) cure (eu) curasse (eu) curar (eu) curaria (eu)
(tu) cures (tu) curasses (tu) curares (tu) curarias (tu) cura não cures
(ele/ela) cure (ele/ela) curasse (ele/ela) curar (ele/ela) curaria (ele/ela) cure não cure
(nós) curemos (nós) curássemos (nós) curarmos (nós) curaríamos (nós) curemos não curemos
(vós) cureis (vós) curásseis (vós) curardes (vós) curaríeis (vós) curai não cureis
(eles/elas) curem (eles/elas) curassem (eles/elas) curarem (eles/elas) curariam (eles/elas) curem não curem