Liite:Verbitaivutus/espanja/zurrar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi zurrar
gerundi zurrando luo
partisiipin perfekti zurrado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) zurro luo
(yo) zurraba luo (yo) zurré luo (yo) zurraré luo
(tú) zurras luo
(tú) zurrabas luo (tú) zurraste luo (tú) zurrarás luo
(él/ella) zurra luo (él/ella) zurraba (él/ella) zurró (él/ella) zurrará luo
(nosotr|os, -as) zurramos luo
(nosotr|os, -as) zurrábamos luo (nosotr|os, -as) zurramos (nosotr|os, -as) zurraremos luo
(vosotr|os, -as) zurráis luo
(vosotr|os, -as) zurrabais luo (vosotr|os, -as) zurrasteis luo (vosotr|os, -as) zurraréis luo
(ell|os, -as) zurran luo
(ell|os, -as) zurraban luo (ell|os, -as) zurraron luo (ell|os, -as) zurrarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he zurrado (yo) había zurrado (yo) hube zurrado (yo) habré zurrado
(tú) has zurrado (tú) habías zurrado (tú) hubiste zurrado (tú) habrás zurrado
(él/ella) ha zurrado (él/ella) había zurrado (él/ella) hubo zurrado (él/ella) habrá zurrado
(nosotr|os, -as) hemos zurrado (nosotr|os, -as) habíamos zurrado (nosotr|os, -as) hubimos zurrado (nosotr|os, -as) habremos zurrado
(vosotr|os, -as) habéis zurrado (vosotr|os, -as) habíais zurrado (vosotr|os, -as) hubisteis zurrado (vosotr|os, -as) habréis zurrado
(ell|os, -as) han zurrado (ell|os, -as) habían zurrado (ell|os, -as) hubieron zurrado (ell|os, -as) habrán zurrado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) zurre luo
(yo) zurrara luo
zurrase luo
(tú) zurres luo
(tú) zurraras luo
zurrases luo
(él/ella) zurre
(él/ella) zurrara
zurrase
(nosotr|os, -as) zurremos luo
(nosotr|os, -as) zurráramos luo
zurrásemos luo
(vosotr|os, -as) zurréis luo
(vosotr|os, -as) zurrarais luo
zurraseis luo
(ell|os, -as) zurren luo
(ell|os, -as) zurraran luo
zurrasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya zurrado (yo) hubiera zurrado
hubiese zurrado
(tú) hayas zurrado (tú) hubieras zurrado
hubieses zurrado
(él/ella) ha zurrado (él/ella) hubiera zurrado
hubiese zurrado
(nosotr|os, -as) hayamos zurrado (nosotr|os, -as) hubiéramos zurrado
hubiésemos zurrado
(vosotr|os, -as) hayáis zurrado (vosotr|os, -as) hubierais zurrado
hubieseis zurrado
(ell|os, -as) hayan zurrado (ell|os, -as) hubieran zurrado
hubiesen zurrado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) zurraría luo (yo) habría zurrado
(tú) zurrarías luo (tú) habrías zurrado
(él/ella) zurraría (él/ella) habría zurrado
(nosotr|os, -as) zurraríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos zurrado
(vosotr|os, -as) zurraríais luo (vosotr|os, -as) habríais zurrado
(ell|os, -as) zurrarían luo (ell|os, -as) habrían zurrado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) zurra no zurres
(él/ella) zurre
no zurre
(nosotr|os, -as) zurremos no zurremos
(vosotr|os, -as) zurrad luo no zurréis
(ellos|os, -as) zurren
no zurren