Liite:Verbitaivutus/espanja/secundar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi secundar
gerundi secundando luo
partisiipin perfekti secundado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) secundo
(yo) secundaba (yo) secundé luo (yo) secundaré luo
(tú) secundas
(tú) secundabas luo (tú) secundaste luo (tú) secundarás luo
(él/ella) secunda (él/ella) secundaba (él/ella) secundó (él/ella) secundará luo
(nosotr|os, -as) secundamos luo
(nosotr|os, -as) secundábamos (nosotr|os, -as) secundamos (nosotr|os, -as) secundaremos luo
(vosotr|os, -as) secundáis luo
(vosotr|os, -as) secundabais (vosotr|os, -as) secundasteis luo (vosotr|os, -as) secundaréis luo
(ell|os, -as) secundan
(ell|os, -as) secundaban (ell|os, -as) secundaron luo (ell|os, -as) secundarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he secundado (yo) había secundado (yo) hube secundado (yo) habré secundado
(tú) has secundado (tú) habías secundado (tú) hubiste secundado (tú) habrás secundado
(él/ella) ha secundado (él/ella) había secundado (él/ella) hubo secundado (él/ella) habrá secundado
(nosotr|os, -as) hemos secundado (nosotr|os, -as) habíamos secundado (nosotr|os, -as) hubimos secundado (nosotr|os, -as) habremos secundado
(vosotr|os, -as) habéis secundado (vosotr|os, -as) habíais secundado (vosotr|os, -as) hubisteis secundado (vosotr|os, -as) habréis secundado
(ell|os, -as) han secundado (ell|os, -as) habían secundado (ell|os, -as) hubieron secundado (ell|os, -as) habrán secundado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) secunde luo
(yo) secundara luo
secundase luo
(tú) secundes luo
(tú) secundaras luo
secundases luo
(él/ella) secunde
(él/ella) secundara
secundase
(nosotr|os, -as) secundemos luo
(nosotr|os, -as) secundáramos luo
secundásemos luo
(vosotr|os, -as) secundéis luo
(vosotr|os, -as) secundarais luo
secundaseis luo
(ell|os, -as) secunden luo
(ell|os, -as) secundaran luo
secundasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya secundado (yo) hubiera secundado
hubiese secundado
(tú) hayas secundado (tú) hubieras secundado
hubieses secundado
(él/ella) ha secundado (él/ella) hubiera secundado
hubiese secundado
(nosotr|os, -as) hayamos secundado (nosotr|os, -as) hubiéramos secundado
hubiésemos secundado
(vosotr|os, -as) hayáis secundado (vosotr|os, -as) hubierais secundado
hubieseis secundado
(ell|os, -as) hayan secundado (ell|os, -as) hubieran secundado
hubiesen secundado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) secundaría luo (yo) habría secundado
(tú) secundarías luo (tú) habrías secundado
(él/ella) secundaría (él/ella) habría secundado
(nosotr|os, -as) secundaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos secundado
(vosotr|os, -as) secundaríais luo (vosotr|os, -as) habríais secundado
(ell|os, -as) secundarían luo (ell|os, -as) habrían secundado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) secunda no secundes
(él/ella) secunde
no secunde
(nosotr|os, -as) secundemos no secundemos
(vosotr|os, -as) secundad luo no secundéis
(ellos|os, -as) secunden
no secunden