Liite:Verbitaivutus/espanja/salpicar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi salpicar
gerundi salpicando luo
partisiipin perfekti salpicado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) salpico luo
(yo) salpicaba luo (yo) salpiqué luo (yo) salpicaré luo
(tú) salpicas luo
(tú) salpicabas luo (tú) salpicaste luo (tú) salpicarás luo
(él/ella) salpica luo (él/ella) salpicaba (él/ella) salpicó (él/ella) salpicará luo
(nosotr|os, -as) salpicamos luo
(nosotr|os, -as) salpicábamos luo (nosotr|os, -as) salpicamos (nosotr|os, -as) salpicaremos luo
(vosotr|os, -as) salpicáis luo
(vosotr|os, -as) salpicabais luo (vosotr|os, -as) salpicasteis luo (vosotr|os, -as) salpicaréis luo
(ell|os, -as) salpican
(ell|os, -as) salpicaban luo (ell|os, -as) salpicaron luo (ell|os, -as) salpicarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he salpicado (yo) había salpicado (yo) hube salpicado (yo) habré salpicado
(tú) has salpicado (tú) habías salpicado (tú) hubiste salpicado (tú) habrás salpicado
(él/ella) ha salpicado (él/ella) había salpicado (él/ella) hubo salpicado (él/ella) habrá salpicado
(nosotr|os, -as) hemos salpicado (nosotr|os, -as) habíamos salpicado (nosotr|os, -as) hubimos salpicado (nosotr|os, -as) habremos salpicado
(vosotr|os, -as) habéis salpicado (vosotr|os, -as) habíais salpicado (vosotr|os, -as) hubisteis salpicado (vosotr|os, -as) habréis salpicado
(ell|os, -as) han salpicado (ell|os, -as) habían salpicado (ell|os, -as) hubieron salpicado (ell|os, -as) habrán salpicado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) salpique luo
(yo) salpicara luo
salpicase luo
(tú) salpiques luo
(tú) salpicaras luo
salpicases luo
(él/ella) salpique
(él/ella) salpicara
salpicase
(nosotr|os, -as) salpiquemos luo
(nosotr|os, -as) salpicáramos luo
salpicásemos luo
(vosotr|os, -as) salpiquéis luo
(vosotr|os, -as) salpicarais luo
salpicaseis luo
(ell|os, -as) salpiquen luo
(ell|os, -as) salpicaran luo
salpicasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya salpicado (yo) hubiera salpicado
hubiese salpicado
(tú) hayas salpicado (tú) hubieras salpicado
hubieses salpicado
(él/ella) ha salpicado (él/ella) hubiera salpicado
hubiese salpicado
(nosotr|os, -as) hayamos salpicado (nosotr|os, -as) hubiéramos salpicado
hubiésemos salpicado
(vosotr|os, -as) hayáis salpicado (vosotr|os, -as) hubierais salpicado
hubieseis salpicado
(ell|os, -as) hayan salpicado (ell|os, -as) hubieran salpicado
hubiesen salpicado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) salpicaría luo (yo) habría salpicado
(tú) salpicarías luo (tú) habrías salpicado
(él/ella) salpicaría (él/ella) habría salpicado
(nosotr|os, -as) salpicaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos salpicado
(vosotr|os, -as) salpicaríais luo (vosotr|os, -as) habríais salpicado
(ell|os, -as) salpicarían luo (ell|os, -as) habrían salpicado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) salpica no salpiques
(él/ella) salpique
no salpique
(nosotr|os, -as) salpiquemos no salpiquemos
(vosotr|os, -as) salpicad luo no salpiquéis
(ellos|os, -as) salpiquen
no salpiquen