Liite:Verbitaivutus/espanja/respirar

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi respirar
gerundi respirando
partisiipin perfekti respirado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) respiro
(yo) respiraba luo (yo) respiré (yo) respiraré luo
(tú) respiras luo
(tú) respirabas luo (tú) respiraste luo (tú) respirarás luo
(él/ella) respira (él/ella) respiraba (él/ella) respiró (él/ella) respirará luo
(nosotr|os, -as) respiramos luo
(nosotr|os, -as) respirábamos luo (nosotr|os, -as) respiramos (nosotr|os, -as) respiraremos luo
(vosotr|os, -as) respiráis luo
(vosotr|os, -as) respirabais luo (vosotr|os, -as) respirasteis luo (vosotr|os, -as) respiraréis luo
(ell|os, -as) respiran luo
(ell|os, -as) respiraban luo (ell|os, -as) respiraron luo (ell|os, -as) respirarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he respirado (yo) había respirado (yo) hube respirado (yo) habré respirado
(tú) has respirado (tú) habías respirado (tú) hubiste respirado (tú) habrás respirado
(él/ella) ha respirado (él/ella) había respirado (él/ella) hubo respirado (él/ella) habrá respirado
(nosotr|os, -as) hemos respirado (nosotr|os, -as) habíamos respirado (nosotr|os, -as) hubimos respirado (nosotr|os, -as) habremos respirado
(vosotr|os, -as) habéis respirado (vosotr|os, -as) habíais respirado (vosotr|os, -as) hubisteis respirado (vosotr|os, -as) habréis respirado
(ell|os, -as) han respirado (ell|os, -as) habían respirado (ell|os, -as) hubieron respirado (ell|os, -as) habrán respirado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) respire
(yo) respirara luo
respirase luo
(tú) respires
(tú) respiraras luo
respirases luo
(él/ella) respire
(él/ella) respirara
respirase
(nosotr|os, -as) respiremos luo
(nosotr|os, -as) respiráramos luo
respirásemos luo
(vosotr|os, -as) respiréis luo
(vosotr|os, -as) respirarais luo
respiraseis luo
(ell|os, -as) respiren luo
(ell|os, -as) respiraran luo
respirasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya respirado (yo) hubiera respirado
hubiese respirado
(tú) hayas respirado (tú) hubieras respirado
hubieses respirado
(él/ella) ha respirado (él/ella) hubiera respirado
hubiese respirado
(nosotr|os, -as) hayamos respirado (nosotr|os, -as) hubiéramos respirado
hubiésemos respirado
(vosotr|os, -as) hayáis respirado (vosotr|os, -as) hubierais respirado
hubieseis respirado
(ell|os, -as) hayan respirado (ell|os, -as) hubieran respirado
hubiesen respirado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) respiraría luo (yo) habría respirado
(tú) respirarías luo (tú) habrías respirado
(él/ella) respiraría (él/ella) habría respirado
(nosotr|os, -as) respiraríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos respirado
(vosotr|os, -as) respiraríais luo (vosotr|os, -as) habríais respirado
(ell|os, -as) respirarían luo (ell|os, -as) habrían respirado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) respira no respires
(él/ella) respire
no respire
(nosotr|os, -as) respiremos no respiremos
(vosotr|os, -as) respirad luo no respiréis
(ellos|os, -as) respiren
no respiren