Liite:Verbitaivutus/espanja/regalar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi regalar
gerundi regalando luo
partisiipin perfekti regalado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) regalo
(yo) regalaba luo (yo) regalé luo (yo) regalaré luo
(tú) regalas luo
(tú) regalabas luo (tú) regalaste luo (tú) regalarás luo
(él/ella) regala luo (él/ella) regalaba (él/ella) regaló (él/ella) regalará luo
(nosotr|os, -as) regalamos luo
(nosotr|os, -as) regalábamos luo (nosotr|os, -as) regalamos (nosotr|os, -as) regalaremos luo
(vosotr|os, -as) regaláis luo
(vosotr|os, -as) regalabais luo (vosotr|os, -as) regalasteis luo (vosotr|os, -as) regalaréis luo
(ell|os, -as) regalan luo
(ell|os, -as) regalaban luo (ell|os, -as) regalaron (ell|os, -as) regalarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he regalado (yo) había regalado (yo) hube regalado (yo) habré regalado
(tú) has regalado (tú) habías regalado (tú) hubiste regalado (tú) habrás regalado
(él/ella) ha regalado (él/ella) había regalado (él/ella) hubo regalado (él/ella) habrá regalado
(nosotr|os, -as) hemos regalado (nosotr|os, -as) habíamos regalado (nosotr|os, -as) hubimos regalado (nosotr|os, -as) habremos regalado
(vosotr|os, -as) habéis regalado (vosotr|os, -as) habíais regalado (vosotr|os, -as) hubisteis regalado (vosotr|os, -as) habréis regalado
(ell|os, -as) han regalado (ell|os, -as) habían regalado (ell|os, -as) hubieron regalado (ell|os, -as) habrán regalado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) regale
(yo) regalara luo
regalase luo
(tú) regales
(tú) regalaras luo
regalases luo
(él/ella) regale
(él/ella) regalara
regalase
(nosotr|os, -as) regalemos luo
(nosotr|os, -as) regaláramos luo
regalásemos luo
(vosotr|os, -as) regaléis luo
(vosotr|os, -as) regalarais luo
regalaseis luo
(ell|os, -as) regalen luo
(ell|os, -as) regalaran luo
regalasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya regalado (yo) hubiera regalado
hubiese regalado
(tú) hayas regalado (tú) hubieras regalado
hubieses regalado
(él/ella) ha regalado (él/ella) hubiera regalado
hubiese regalado
(nosotr|os, -as) hayamos regalado (nosotr|os, -as) hubiéramos regalado
hubiésemos regalado
(vosotr|os, -as) hayáis regalado (vosotr|os, -as) hubierais regalado
hubieseis regalado
(ell|os, -as) hayan regalado (ell|os, -as) hubieran regalado
hubiesen regalado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) regalaría luo (yo) habría regalado
(tú) regalarías luo (tú) habrías regalado
(él/ella) regalaría (él/ella) habría regalado
(nosotr|os, -as) regalaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos regalado
(vosotr|os, -as) regalaríais luo (vosotr|os, -as) habríais regalado
(ell|os, -as) regalarían luo (ell|os, -as) habrían regalado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) regala no regales
(él/ella) regale
no regale
(nosotr|os, -as) regalemos no regalemos
(vosotr|os, -as) regalad luo no regaléis
(ellos|os, -as) regalen
no regalen