Liite:Verbitaivutus/espanja/primar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi primar
gerundi primando luo
partisiipin perfekti primado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) primo
(yo) primaba luo (yo) primé luo (yo) primaré luo
(tú) primas
(tú) primabas luo (tú) primaste luo (tú) primarás luo
(él/ella) prima (él/ella) primaba (él/ella) primó (él/ella) primará luo
(nosotr|os, -as) primamos luo
(nosotr|os, -as) primábamos luo (nosotr|os, -as) primamos (nosotr|os, -as) primaremos luo
(vosotr|os, -as) primáis luo
(vosotr|os, -as) primabais luo (vosotr|os, -as) primasteis luo (vosotr|os, -as) primaréis luo
(ell|os, -as) priman luo
(ell|os, -as) primaban luo (ell|os, -as) primaron luo (ell|os, -as) primarán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he primado (yo) había primado (yo) hube primado (yo) habré primado
(tú) has primado (tú) habías primado (tú) hubiste primado (tú) habrás primado
(él/ella) ha primado (él/ella) había primado (él/ella) hubo primado (él/ella) habrá primado
(nosotr|os, -as) hemos primado (nosotr|os, -as) habíamos primado (nosotr|os, -as) hubimos primado (nosotr|os, -as) habremos primado
(vosotr|os, -as) habéis primado (vosotr|os, -as) habíais primado (vosotr|os, -as) hubisteis primado (vosotr|os, -as) habréis primado
(ell|os, -as) han primado (ell|os, -as) habían primado (ell|os, -as) hubieron primado (ell|os, -as) habrán primado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) prime
(yo) primara luo
primase luo
(tú) primes
(tú) primaras luo
primases luo
(él/ella) prime
(él/ella) primara
primase
(nosotr|os, -as) primemos luo
(nosotr|os, -as) primáramos luo
primásemos luo
(vosotr|os, -as) priméis luo
(vosotr|os, -as) primarais luo
primaseis luo
(ell|os, -as) primen luo
(ell|os, -as) primaran luo
primasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya primado (yo) hubiera primado
hubiese primado
(tú) hayas primado (tú) hubieras primado
hubieses primado
(él/ella) ha primado (él/ella) hubiera primado
hubiese primado
(nosotr|os, -as) hayamos primado (nosotr|os, -as) hubiéramos primado
hubiésemos primado
(vosotr|os, -as) hayáis primado (vosotr|os, -as) hubierais primado
hubieseis primado
(ell|os, -as) hayan primado (ell|os, -as) hubieran primado
hubiesen primado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) primaría luo (yo) habría primado
(tú) primarías luo (tú) habrías primado
(él/ella) primaría (él/ella) habría primado
(nosotr|os, -as) primaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos primado
(vosotr|os, -as) primaríais luo (vosotr|os, -as) habríais primado
(ell|os, -as) primarían luo (ell|os, -as) habrían primado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) prima no primes
(él/ella) prime
no prime
(nosotr|os, -as) primemos no primemos
(vosotr|os, -as) primad luo no priméis
(ellos|os, -as) primen
no primen