Liite:Verbitaivutus/espanja/nausear

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi nausear
gerundi nauseando luo
partisiipin perfekti nauseado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) nauseo luo
(yo) nauseaba luo (yo) nauseé luo (yo) nausearé luo
(tú) nauseas luo
(tú) nauseabas luo (tú) nauseaste luo (tú) nausearás luo
(él/ella) nausea (él/ella) nauseaba (él/ella) nauseó luo (él/ella) nauseará luo
(nosotr|os, -as) nauseamos luo
(nosotr|os, -as) nauseábamos luo (nosotr|os, -as) nauseamos (nosotr|os, -as) nausearemos luo
(vosotr|os, -as) nauseáis luo
(vosotr|os, -as) nauseabais luo (vosotr|os, -as) nauseasteis luo (vosotr|os, -as) nausearéis luo
(ell|os, -as) nausean luo
(ell|os, -as) nauseaban luo (ell|os, -as) nausearon luo (ell|os, -as) nausearán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he nauseado (yo) había nauseado (yo) hube nauseado (yo) habré nauseado
(tú) has nauseado (tú) habías nauseado (tú) hubiste nauseado (tú) habrás nauseado
(él/ella) ha nauseado (él/ella) había nauseado (él/ella) hubo nauseado (él/ella) habrá nauseado
(nosotr|os, -as) hemos nauseado (nosotr|os, -as) habíamos nauseado (nosotr|os, -as) hubimos nauseado (nosotr|os, -as) habremos nauseado
(vosotr|os, -as) habéis nauseado (vosotr|os, -as) habíais nauseado (vosotr|os, -as) hubisteis nauseado (vosotr|os, -as) habréis nauseado
(ell|os, -as) han nauseado (ell|os, -as) habían nauseado (ell|os, -as) hubieron nauseado (ell|os, -as) habrán nauseado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) nausee luo
(yo) nauseara luo
nausease luo
(tú) nausees luo
(tú) nausearas luo
nauseases luo
(él/ella) nausee
(él/ella) nauseara
nausease
(nosotr|os, -as) nauseemos luo
(nosotr|os, -as) nauseáramos luo
nauseásemos luo
(vosotr|os, -as) nauseéis luo
(vosotr|os, -as) nausearais luo
nauseaseis luo
(ell|os, -as) nauseen luo
(ell|os, -as) nausearan luo
nauseasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya nauseado (yo) hubiera nauseado
hubiese nauseado
(tú) hayas nauseado (tú) hubieras nauseado
hubieses nauseado
(él/ella) ha nauseado (él/ella) hubiera nauseado
hubiese nauseado
(nosotr|os, -as) hayamos nauseado (nosotr|os, -as) hubiéramos nauseado
hubiésemos nauseado
(vosotr|os, -as) hayáis nauseado (vosotr|os, -as) hubierais nauseado
hubieseis nauseado
(ell|os, -as) hayan nauseado (ell|os, -as) hubieran nauseado
hubiesen nauseado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) nausearía luo (yo) habría nauseado
(tú) nausearías luo (tú) habrías nauseado
(él/ella) nausearía (él/ella) habría nauseado
(nosotr|os, -as) nausearíamos luo (nosotr|os, -as) habríamos nauseado
(vosotr|os, -as) nausearíais luo (vosotr|os, -as) habríais nauseado
(ell|os, -as) nausearían luo (ell|os, -as) habrían nauseado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) nausea no nausees
(él/ella) nausee
no nausee
(nosotr|os, -as) nauseemos no nauseemos
(vosotr|os, -as) nausead luo no nauseéis
(ellos|os, -as) nauseen
no nauseen