Liite:Verbitaivutus/espanja/morir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi morir
gerundi muriendo
partisiipin perfekti muerto
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) muero (yo) moría (yo) morí (yo) moriré
(tú) mueres (tú) morías (tú) moriste (tú) morirás
(él/ella) muere (él/ella) moría (él/ella) murió (él/ella) morirá
(nosotr|os, -as) morimos (nosotr|os, -as) moríamos (nosotr|os, -as) morimos (nosotr|os, -as) moriremos
(vosotr|os, -as) morís (vosotr|os, -as) moríais (vosotr|os, -as) moristeis (vosotr|os, -as) moriréis
(ell|os, -as) mueren (ell|os, -as) morían (ell|os, -as) murieron (ell|os, -as) morirán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he muerto (yo) había muerto (yo) hube muerto (yo) habré muerto
(tú) has muerto (tú) habías muerto (tú) hubiste muerto (tú) habrás muerto
(él/ella) ha muerto (él/ella) había muerto (él/ella) hubo muerto (él/ella) habrá muerto
(nosotr|os, -as) hemos muerto (nosotr|os, -as) habíamos muerto (nosotr|os, -as) hubimos muerto (nosotr|os, -as) habremos muerto
(vosotr|os, -as) habéis muerto (vosotr|os, -as) habíais muerto (vosotr|os, -as) hubisteis muerto (vosotr|os, -as) habréis muerto
(ell|os, -as) han muerto (ell|os, -as) habían muerto (ell|os, -as) hubieron muerto (ell|os, -as) habrán muerto
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) muera (yo) muriera
muriese
(tú) mueras (tú) murieras
murieses
(él/ella) muera (él/ella) muriera
muriese
(nosotr|os, -as) muramos (nosotr|os, -as) muriéramos
muriésemos
(vosotr|os, -as) muráis (vosotr|os, -as) murierais
murieseis
(ell|os, -as) mueran (ell|os, -as) murieran
muriesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya muerto (yo) hubiera muerto
hubiese muerto
(tú) hayas muerto (tú) hubieras muerto
hubieses muerto
(él/ella) ha muerto (él/ella) hubiera muerto
hubiese muerto
(nosotr|os, -as) hayamos muerto (nosotr|os, -as) hubiéramos muerto
hubiésemos muerto
(vosotr|os, -as) hayáis muerto (vosotr|os, -as) hubierais muerto
hubieseis muerto
(ell|os, -as) hayan muerto (ell|os, -as) hubieran muerto
hubiesen muerto
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) moriría (yo) habría muerto
(tú) morirías (tú) habrías muerto
(él/ella) moriría (él/ella) habría muerto
(nosotr|os, -as) moriríamos (nosotr|os, -as) habríamos muerto
(vosotr|os, -as) moriríais (vosotr|os, -as) habríais muerto
(ell|os, -as) morirían (ell|os, -as) habrían muerto
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) muere no mueras
(él/ella) muera no muera
(nosotr|os, -as) muramos no muramos
(vosotr|os, -as) morid no muráis
(ellos|os, -as) mueran no mueran