Liite:Verbitaivutus/espanja/morder

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi morder
gerundi mordiendo luo
partisiipin perfekti mordido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) muerdo luo (yo) mordía luo (yo) mordí luo (yo) morderé luo
(tú) muerdes luo (tú) mordías luo (tú) mordiste luo (tú) morderás luo
(él/ella) muerde luo (él/ella) mordía (él/ella) mordió luo (él/ella) morderá luo
(nosotr|os, -as) mordemos luo (nosotr|os, -as) mordíamos luo (nosotr|os, -as) mordimos luo (nosotr|os, -as) morderemos luo
(vosotr|os, -as) mordéis luo (vosotr|os, -as) mordíais luo (vosotr|os, -as) mordisteis luo (vosotr|os, -as) morderéis luo
(ell|os, -as) muerden luo (ell|os, -as) mordían luo (ell|os, -as) mordieron luo (ell|os, -as) morderán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he mordido (yo) había mordido (yo) hube mordido (yo) habré mordido
(tú) has mordido (tú) habías mordido (tú) hubiste mordido (tú) habrás mordido
(él/ella) ha mordido (él/ella) había mordido (él/ella) hubo mordido (él/ella) habrá mordido
(nosotr|os, -as) hemos mordido (nosotr|os, -as) habíamos mordido (nosotr|os, -as) hubimos mordido (nosotr|os, -as) habremos mordido
(vosotr|os, -as) habéis mordido (vosotr|os, -as) habíais mordido (vosotr|os, -as) hubisteis mordido (vosotr|os, -as) habréis mordido
(ell|os, -as) han mordido (ell|os, -as) habían mordido (ell|os, -as) hubieron mordido (ell|os, -as) habrán mordido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) muerda luo (yo) mordiera luo
mordiese luo
(tú) muerdas luo (tú) mordieras luo
mordieses luo
(él/ella) muerda (él/ella) mordiera
mordiese
(nosotr|os, -as) mordamos luo (nosotr|os, -as) mordiéramos luo
mordiésemos luo
(vosotr|os, -as) mordáis luo (vosotr|os, -as) mordierais luo
mordieseis luo
(ell|os, -as) muerdan luo (ell|os, -as) mordieran luo
mordiesen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya mordido (yo) hubiera mordido
hubiese mordido
(tú) hayas mordido (tú) hubieras mordido
hubieses mordido
(él/ella) ha mordido (él/ella) hubiera mordido
hubiese mordido
(nosotr|os, -as) hayamos mordido (nosotr|os, -as) hubiéramos mordido
hubiésemos mordido
(vosotr|os, -as) hayáis mordido (vosotr|os, -as) hubierais mordido
hubieseis mordido
(ell|os, -as) hayan mordido (ell|os, -as) hubieran mordido
hubiesen mordido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) mordería luo (yo) habría mordido
(tú) morderías luo (tú) habrías mordido
(él/ella) mordería (él/ella) habría mordido
(nosotr|os, -as) morderíamos luo (nosotr|os, -as) habríamos mordido
(vosotr|os, -as) morderíais luo (vosotr|os, -as) habríais mordido
(ell|os, -as) morderían luo (ell|os, -as) habrían mordido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) muerde no muerdas
(él/ella) muerda no muerda
(nosotr|os, -as) mordamos no mordamos
(vosotr|os, -as) morded luo no mordáis
(ellos|os, -as) muerdan no muerdan