Liite:Verbitaivutus/espanja/lavar

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi lavar
gerundi lavando luo
partisiipin perfekti lavado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) lavo
(yo) lavaba luo (yo) lavé luo (yo) lavaré luo
(tú) lavas
(tú) lavabas luo (tú) lavaste (tú) lavarás luo
(él/ella) lava (él/ella) lavaba (él/ella) lavó (él/ella) lavará luo
(nosotr|os, -as) lavamos luo
(nosotr|os, -as) lavábamos luo (nosotr|os, -as) lavamos (nosotr|os, -as) lavaremos luo
(vosotr|os, -as) laváis luo
(vosotr|os, -as) lavabais luo (vosotr|os, -as) lavasteis luo (vosotr|os, -as) lavaréis luo
(ell|os, -as) lavan
(ell|os, -as) lavaban luo (ell|os, -as) lavaron luo (ell|os, -as) lavarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he lavado (yo) había lavado (yo) hube lavado (yo) habré lavado
(tú) has lavado (tú) habías lavado (tú) hubiste lavado (tú) habrás lavado
(él/ella) ha lavado (él/ella) había lavado (él/ella) hubo lavado (él/ella) habrá lavado
(nosotr|os, -as) hemos lavado (nosotr|os, -as) habíamos lavado (nosotr|os, -as) hubimos lavado (nosotr|os, -as) habremos lavado
(vosotr|os, -as) habéis lavado (vosotr|os, -as) habíais lavado (vosotr|os, -as) hubisteis lavado (vosotr|os, -as) habréis lavado
(ell|os, -as) han lavado (ell|os, -as) habían lavado (ell|os, -as) hubieron lavado (ell|os, -as) habrán lavado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) lave
(yo) lavara luo
lavase luo
(tú) laves luo
(tú) lavaras luo
lavases luo
(él/ella) lave
(él/ella) lavara
lavase
(nosotr|os, -as) lavemos luo
(nosotr|os, -as) laváramos luo
lavásemos luo
(vosotr|os, -as) lavéis luo
(vosotr|os, -as) lavarais luo
lavaseis luo
(ell|os, -as) laven
(ell|os, -as) lavaran luo
lavasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya lavado (yo) hubiera lavado
hubiese lavado
(tú) hayas lavado (tú) hubieras lavado
hubieses lavado
(él/ella) ha lavado (él/ella) hubiera lavado
hubiese lavado
(nosotr|os, -as) hayamos lavado (nosotr|os, -as) hubiéramos lavado
hubiésemos lavado
(vosotr|os, -as) hayáis lavado (vosotr|os, -as) hubierais lavado
hubieseis lavado
(ell|os, -as) hayan lavado (ell|os, -as) hubieran lavado
hubiesen lavado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) lavaría luo (yo) habría lavado
(tú) lavarías luo (tú) habrías lavado
(él/ella) lavaría (él/ella) habría lavado
(nosotr|os, -as) lavaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos lavado
(vosotr|os, -as) lavaríais luo (vosotr|os, -as) habríais lavado
(ell|os, -as) lavarían luo (ell|os, -as) habrían lavado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) lava no laves
(él/ella) lave
no lave
(nosotr|os, -as) lavemos no lavemos
(vosotr|os, -as) lavad luo no lavéis
(ellos|os, -as) laven
no laven