Liite:Verbitaivutus/espanja/jubilar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi jubilar
gerundi jubilando luo
partisiipin perfekti jubilado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) jubilo luo
(yo) jubilaba luo (yo) jubilé (yo) jubilaré luo
(tú) jubilas luo
(tú) jubilabas luo (tú) jubilaste luo (tú) jubilarás luo
(él/ella) jubila luo (él/ella) jubilaba (él/ella) jubiló (él/ella) jubilará luo
(nosotr|os, -as) jubilamos luo
(nosotr|os, -as) jubilábamos luo (nosotr|os, -as) jubilamos (nosotr|os, -as) jubilaremos luo
(vosotr|os, -as) jubiláis luo
(vosotr|os, -as) jubilabais luo (vosotr|os, -as) jubilasteis luo (vosotr|os, -as) jubilaréis luo
(ell|os, -as) jubilan luo
(ell|os, -as) jubilaban luo (ell|os, -as) jubilaron luo (ell|os, -as) jubilarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he jubilado (yo) había jubilado (yo) hube jubilado (yo) habré jubilado
(tú) has jubilado (tú) habías jubilado (tú) hubiste jubilado (tú) habrás jubilado
(él/ella) ha jubilado (él/ella) había jubilado (él/ella) hubo jubilado (él/ella) habrá jubilado
(nosotr|os, -as) hemos jubilado (nosotr|os, -as) habíamos jubilado (nosotr|os, -as) hubimos jubilado (nosotr|os, -as) habremos jubilado
(vosotr|os, -as) habéis jubilado (vosotr|os, -as) habíais jubilado (vosotr|os, -as) hubisteis jubilado (vosotr|os, -as) habréis jubilado
(ell|os, -as) han jubilado (ell|os, -as) habían jubilado (ell|os, -as) hubieron jubilado (ell|os, -as) habrán jubilado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) jubile luo
(yo) jubilara luo
jubilase luo
(tú) jubiles luo
(tú) jubilaras luo
jubilases luo
(él/ella) jubile
(él/ella) jubilara
jubilase
(nosotr|os, -as) jubilemos luo
(nosotr|os, -as) jubiláramos luo
jubilásemos luo
(vosotr|os, -as) jubiléis luo
(vosotr|os, -as) jubilarais luo
jubilaseis luo
(ell|os, -as) jubilen luo
(ell|os, -as) jubilaran luo
jubilasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya jubilado (yo) hubiera jubilado
hubiese jubilado
(tú) hayas jubilado (tú) hubieras jubilado
hubieses jubilado
(él/ella) ha jubilado (él/ella) hubiera jubilado
hubiese jubilado
(nosotr|os, -as) hayamos jubilado (nosotr|os, -as) hubiéramos jubilado
hubiésemos jubilado
(vosotr|os, -as) hayáis jubilado (vosotr|os, -as) hubierais jubilado
hubieseis jubilado
(ell|os, -as) hayan jubilado (ell|os, -as) hubieran jubilado
hubiesen jubilado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) jubilaría luo (yo) habría jubilado
(tú) jubilarías luo (tú) habrías jubilado
(él/ella) jubilaría (él/ella) habría jubilado
(nosotr|os, -as) jubilaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos jubilado
(vosotr|os, -as) jubilaríais luo (vosotr|os, -as) habríais jubilado
(ell|os, -as) jubilarían luo (ell|os, -as) habrían jubilado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) jubila no jubiles
(él/ella) jubile
no jubile
(nosotr|os, -as) jubilemos no jubilemos
(vosotr|os, -as) jubilad luo no jubiléis
(ellos|os, -as) jubilen
no jubilen