Liite:Verbitaivutus/espanja/instituir

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi instituir
gerundi instituyendo
partisiipin perfekti instituido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) instituyo (yo) instituía (yo) instituí (yo) instituiré
(tú) instituyes (tú) instituías (tú) instituiste (tú) instituirás
(él/ella) instituye (él/ella) instituía (él/ella) instituyó (él/ella) instituirá
(nosotr|os, -as) instituimos (nosotr|os, -as) instituíamos (nosotr|os, -as) instituimos (nosotr|os, -as) instituiremos
(vosotr|os, -as) instituís (vosotr|os, -as) instituíais (vosotr|os, -as) instituisteis (vosotr|os, -as) instituiréis
(ell|os, -as) instituyen (ell|os, -as) instituían (ell|os, -as) instituyeron (ell|os, -as) instituirán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he instituido (yo) había instituido (yo) hube instituido (yo) habré instituido
(tú) has instituido (tú) habías instituido (tú) hubiste instituido (tú) habrás instituido
(él/ella) ha instituido (él/ella) había instituido (él/ella) hubo instituido (él/ella) habrá instituido
(nosotr|os, -as) hemos instituido (nosotr|os, -as) habíamos instituido (nosotr|os, -as) hubimos instituido (nosotr|os, -as) habremos instituido
(vosotr|os, -as) habéis instituido (vosotr|os, -as) habíais instituido (vosotr|os, -as) hubisteis instituido (vosotr|os, -as) habréis instituido
(ell|os, -as) han instituido (ell|os, -as) habían instituido (ell|os, -as) hubieron instituido (ell|os, -as) habrán instituido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) instituya (yo) instituyera
instituyese
(tú) instituyas (tú) instituyeras
instituyeses
(él/ella) instituya (él/ella) instituyera
instituyese
(nosotr|os, -as) instituyamos (nosotr|os, -as) instituyéramos
instituyésemos
(vosotr|os, -as) instituyáis (vosotr|os, -as) instituyerais
instituyeseis
(ell|os, -as) instituyan (ell|os, -as) instituyeran
instituyesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya instituido (yo) hubiera instituido
hubiese instituido
(tú) hayas instituido (tú) hubieras instituido
hubieses instituido
(él/ella) ha instituido (él/ella) hubiera instituido
hubiese instituido
(nosotr|os, -as) hayamos instituido (nosotr|os, -as) hubiéramos instituido
hubiésemos instituido
(vosotr|os, -as) hayáis instituido (vosotr|os, -as) hubierais instituido
hubieseis instituido
(ell|os, -as) hayan instituido (ell|os, -as) hubieran instituido
hubiesen instituido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) instituiría (yo) habría instituido
(tú) instituirías (tú) habrías instituido
(él/ella) instituiría (él/ella) habría instituido
(nosotr|os, -as) instituiríamos (nosotr|os, -as) habríamos instituido
(vosotr|os, -as) instituiríais (vosotr|os, -as) habríais instituido
(ell|os, -as) instituirían (ell|os, -as) habrían instituido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) instituye no instituyas
(él/ella) instituya no instituya
(nosotr|os, -as) instituyamos no instituyamos
(vosotr|os, -as) instituid no instituyáis
(ellos|os, -as) instituyan no instituyan