Liite:Verbitaivutus/espanja/inducir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi inducir
gerundi induciendo
partisiipin perfekti inducido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) induzco (yo) inducía (yo) induje (yo) induciré
(tú) induces (tú) inducías (tú) indujiste (tú) inducirás
(él/ella) induce (él/ella) inducía (él/ella) indujo (él/ella) inducirá
(nosotr|os, -as) inducimos (nosotr|os, -as) inducíamos (nosotr|os, -as) indujimos (nosotr|os, -as) induciremos
(vosotr|os, -as) inducís (vosotr|os, -as) inducíais (vosotr|os, -as) indujisteis (vosotr|os, -as) induciréis
(ell|os, -as) inducen (ell|os, -as) inducían (ell|os, -as) indujeron (ell|os, -as) inducirán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he inducido (yo) había inducido (yo) hube inducido (yo) habré inducido
(tú) has inducido (tú) habías inducido (tú) hubiste inducido (tú) habrás inducido
(él/ella) ha inducido (él/ella) había inducido (él/ella) hubo inducido (él/ella) habrá inducido
(nosotr|os, -as) hemos inducido (nosotr|os, -as) habíamos inducido (nosotr|os, -as) hubimos inducido (nosotr|os, -as) habremos inducido
(vosotr|os, -as) habéis inducido (vosotr|os, -as) habíais inducido (vosotr|os, -as) hubisteis inducido (vosotr|os, -as) habréis inducido
(ell|os, -as) han inducido (ell|os, -as) habían inducido (ell|os, -as) hubieron inducido (ell|os, -as) habrán inducido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) induzca (yo) indujera
indujese
(tú) induzcas (tú) indujeras
indujeses
(él/ella) induzca (él/ella) indujera
indujese
(nosotr|os, -as) induzcamos (nosotr|os, -as) indujéramos
indujésemos
(vosotr|os, -as) induzcáis (vosotr|os, -as) indujerais
indujeseis
(ell|os, -as) induzcan (ell|os, -as) indujeran
indujesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya inducido (yo) hubiera inducido
hubiese inducido
(tú) hayas inducido (tú) hubieras inducido
hubieses inducido
(él/ella) ha inducido (él/ella) hubiera inducido
hubiese inducido
(nosotr|os, -as) hayamos inducido (nosotr|os, -as) hubiéramos inducido
hubiésemos inducido
(vosotr|os, -as) hayáis inducido (vosotr|os, -as) hubierais inducido
hubieseis inducido
(ell|os, -as) hayan inducido (ell|os, -as) hubieran inducido
hubiesen inducido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) induciría (yo) habría inducido
(tú) inducirías (tú) habrías inducido
(él/ella) induciría (él/ella) habría inducido
(nosotr|os, -as) induciríamos (nosotr|os, -as) habríamos inducido
(vosotr|os, -as) induciríais (vosotr|os, -as) habríais inducido
(ell|os, -as) inducirían (ell|os, -as) habrían inducido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) induce no induzcas
(él/ella) induzca no induzca
(nosotr|os, -as) induzcamos no induzcamos
(vosotr|os, -as) inducid no induzcáis
(ellos|os, -as) induzcan no induzcan