Liite:Verbitaivutus/espanja/habitar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi habitar
gerundi habitando luo
partisiipin perfekti habitado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) habito luo
(yo) habitaba luo (yo) habité luo (yo) habitaré luo
(tú) habitas luo
(tú) habitabas luo (tú) habitaste luo (tú) habitarás luo
(él/ella) habita luo (él/ella) habitaba (él/ella) habitó (él/ella) habitará luo
(nosotr|os, -as) habitamos luo
(nosotr|os, -as) habitábamos luo (nosotr|os, -as) habitamos (nosotr|os, -as) habitaremos luo
(vosotr|os, -as) habitáis luo
(vosotr|os, -as) habitabais luo (vosotr|os, -as) habitasteis luo (vosotr|os, -as) habitaréis luo
(ell|os, -as) habitan luo
(ell|os, -as) habitaban luo (ell|os, -as) habitaron luo (ell|os, -as) habitarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he habitado (yo) había habitado (yo) hube habitado (yo) habré habitado
(tú) has habitado (tú) habías habitado (tú) hubiste habitado (tú) habrás habitado
(él/ella) ha habitado (él/ella) había habitado (él/ella) hubo habitado (él/ella) habrá habitado
(nosotr|os, -as) hemos habitado (nosotr|os, -as) habíamos habitado (nosotr|os, -as) hubimos habitado (nosotr|os, -as) habremos habitado
(vosotr|os, -as) habéis habitado (vosotr|os, -as) habíais habitado (vosotr|os, -as) hubisteis habitado (vosotr|os, -as) habréis habitado
(ell|os, -as) han habitado (ell|os, -as) habían habitado (ell|os, -as) hubieron habitado (ell|os, -as) habrán habitado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) habite luo
(yo) habitara luo
habitase luo
(tú) habites luo
(tú) habitaras luo
habitases luo
(él/ella) habite
(él/ella) habitara
habitase
(nosotr|os, -as) habitemos luo
(nosotr|os, -as) habitáramos luo
habitásemos luo
(vosotr|os, -as) habitéis luo
(vosotr|os, -as) habitarais luo
habitaseis luo
(ell|os, -as) habiten luo
(ell|os, -as) habitaran luo
habitasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya habitado (yo) hubiera habitado
hubiese habitado
(tú) hayas habitado (tú) hubieras habitado
hubieses habitado
(él/ella) ha habitado (él/ella) hubiera habitado
hubiese habitado
(nosotr|os, -as) hayamos habitado (nosotr|os, -as) hubiéramos habitado
hubiésemos habitado
(vosotr|os, -as) hayáis habitado (vosotr|os, -as) hubierais habitado
hubieseis habitado
(ell|os, -as) hayan habitado (ell|os, -as) hubieran habitado
hubiesen habitado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) habitaría luo (yo) habría habitado
(tú) habitarías luo (tú) habrías habitado
(él/ella) habitaría (él/ella) habría habitado
(nosotr|os, -as) habitaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos habitado
(vosotr|os, -as) habitaríais luo (vosotr|os, -as) habríais habitado
(ell|os, -as) habitarían luo (ell|os, -as) habrían habitado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) habita no habites
(él/ella) habite
no habite
(nosotr|os, -as) habitemos no habitemos
(vosotr|os, -as) habitad luo no habitéis
(ellos|os, -as) habiten
no habiten