Liite:Verbitaivutus/espanja/expulsar

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi expulsar
gerundi expulsando luo
partisiipin perfekti expulsado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) expulso luo
(yo) expulsaba luo (yo) expulsé luo (yo) expulsaré luo
(tú) expulsas luo
(tú) expulsabas luo (tú) expulsaste luo (tú) expulsarás luo
(él/ella) expulsa luo (él/ella) expulsaba (él/ella) expulsó (él/ella) expulsará luo
(nosotr|os, -as) expulsamos luo
(nosotr|os, -as) expulsábamos luo (nosotr|os, -as) expulsamos (nosotr|os, -as) expulsaremos luo
(vosotr|os, -as) expulsáis luo
(vosotr|os, -as) expulsabais luo (vosotr|os, -as) expulsasteis luo (vosotr|os, -as) expulsaréis luo
(ell|os, -as) expulsan
(ell|os, -as) expulsaban luo (ell|os, -as) expulsaron (ell|os, -as) expulsarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he expulsado (yo) había expulsado (yo) hube expulsado (yo) habré expulsado
(tú) has expulsado (tú) habías expulsado (tú) hubiste expulsado (tú) habrás expulsado
(él/ella) ha expulsado (él/ella) había expulsado (él/ella) hubo expulsado (él/ella) habrá expulsado
(nosotr|os, -as) hemos expulsado (nosotr|os, -as) habíamos expulsado (nosotr|os, -as) hubimos expulsado (nosotr|os, -as) habremos expulsado
(vosotr|os, -as) habéis expulsado (vosotr|os, -as) habíais expulsado (vosotr|os, -as) hubisteis expulsado (vosotr|os, -as) habréis expulsado
(ell|os, -as) han expulsado (ell|os, -as) habían expulsado (ell|os, -as) hubieron expulsado (ell|os, -as) habrán expulsado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) expulse
(yo) expulsara luo
expulsase luo
(tú) expulses
(tú) expulsaras luo
expulsases luo
(él/ella) expulse
(él/ella) expulsara
expulsase
(nosotr|os, -as) expulsemos luo
(nosotr|os, -as) expulsáramos luo
expulsásemos luo
(vosotr|os, -as) expulséis luo
(vosotr|os, -as) expulsarais luo
expulsaseis luo
(ell|os, -as) expulsen luo
(ell|os, -as) expulsaran luo
expulsasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya expulsado (yo) hubiera expulsado
hubiese expulsado
(tú) hayas expulsado (tú) hubieras expulsado
hubieses expulsado
(él/ella) ha expulsado (él/ella) hubiera expulsado
hubiese expulsado
(nosotr|os, -as) hayamos expulsado (nosotr|os, -as) hubiéramos expulsado
hubiésemos expulsado
(vosotr|os, -as) hayáis expulsado (vosotr|os, -as) hubierais expulsado
hubieseis expulsado
(ell|os, -as) hayan expulsado (ell|os, -as) hubieran expulsado
hubiesen expulsado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) expulsaría luo (yo) habría expulsado
(tú) expulsarías luo (tú) habrías expulsado
(él/ella) expulsaría (él/ella) habría expulsado
(nosotr|os, -as) expulsaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos expulsado
(vosotr|os, -as) expulsaríais luo (vosotr|os, -as) habríais expulsado
(ell|os, -as) expulsarían luo (ell|os, -as) habrían expulsado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) expulsa no expulses
(él/ella) expulse
no expulse
(nosotr|os, -as) expulsemos no expulsemos
(vosotr|os, -as) expulsad luo no expulséis
(ellos|os, -as) expulsen
no expulsen