Liite:Verbitaivutus/espanja/esperar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi esperar
gerundi esperando
partisiipin perfekti esperado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) espero
(yo) esperaba luo (yo) esperé (yo) esperaré luo
(tú) esperas
(tú) esperabas luo (tú) esperaste luo (tú) esperarás luo
(él/ella) espera (él/ella) esperaba (él/ella) esperó (él/ella) esperará luo
(nosotr|os, -as) esperamos luo
(nosotr|os, -as) esperábamos (nosotr|os, -as) esperamos (nosotr|os, -as) esperaremos luo
(vosotr|os, -as) esperáis
(vosotr|os, -as) esperabais luo (vosotr|os, -as) esperasteis luo (vosotr|os, -as) esperaréis luo
(ell|os, -as) esperan
(ell|os, -as) esperaban (ell|os, -as) esperaron (ell|os, -as) esperarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he esperado (yo) había esperado (yo) hube esperado (yo) habré esperado
(tú) has esperado (tú) habías esperado (tú) hubiste esperado (tú) habrás esperado
(él/ella) ha esperado (él/ella) había esperado (él/ella) hubo esperado (él/ella) habrá esperado
(nosotr|os, -as) hemos esperado (nosotr|os, -as) habíamos esperado (nosotr|os, -as) hubimos esperado (nosotr|os, -as) habremos esperado
(vosotr|os, -as) habéis esperado (vosotr|os, -as) habíais esperado (vosotr|os, -as) hubisteis esperado (vosotr|os, -as) habréis esperado
(ell|os, -as) han esperado (ell|os, -as) habían esperado (ell|os, -as) hubieron esperado (ell|os, -as) habrán esperado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) espere
(yo) esperara luo
esperase luo
(tú) esperes
(tú) esperaras luo
esperases luo
(él/ella) espere
(él/ella) esperara
esperase
(nosotr|os, -as) esperemos luo
(nosotr|os, -as) esperáramos luo
esperásemos luo
(vosotr|os, -as) esperéis luo
(vosotr|os, -as) esperarais luo
esperaseis luo
(ell|os, -as) esperen luo
(ell|os, -as) esperaran luo
esperasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya esperado (yo) hubiera esperado
hubiese esperado
(tú) hayas esperado (tú) hubieras esperado
hubieses esperado
(él/ella) ha esperado (él/ella) hubiera esperado
hubiese esperado
(nosotr|os, -as) hayamos esperado (nosotr|os, -as) hubiéramos esperado
hubiésemos esperado
(vosotr|os, -as) hayáis esperado (vosotr|os, -as) hubierais esperado
hubieseis esperado
(ell|os, -as) hayan esperado (ell|os, -as) hubieran esperado
hubiesen esperado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) esperaría luo (yo) habría esperado
(tú) esperarías luo (tú) habrías esperado
(él/ella) esperaría (él/ella) habría esperado
(nosotr|os, -as) esperaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos esperado
(vosotr|os, -as) esperaríais luo (vosotr|os, -as) habríais esperado
(ell|os, -as) esperarían luo (ell|os, -as) habrían esperado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) espera no esperes
(él/ella) espere
no espere
(nosotr|os, -as) esperemos no esperemos
(vosotr|os, -as) esperad luo no esperéis
(ellos|os, -as) esperen
no esperen