Liite:Verbitaivutus/espanja/equipar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi equipar
gerundi equipando luo
partisiipin perfekti equipado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) equipo
(yo) equipaba luo (yo) equipé luo (yo) equiparé luo
(tú) equipas luo
(tú) equipabas luo (tú) equipaste luo (tú) equiparás luo
(él/ella) equipa (él/ella) equipaba (él/ella) equipó (él/ella) equipará luo
(nosotr|os, -as) equipamos luo
(nosotr|os, -as) equipábamos luo (nosotr|os, -as) equipamos (nosotr|os, -as) equiparemos luo
(vosotr|os, -as) equipáis luo
(vosotr|os, -as) equipabais luo (vosotr|os, -as) equipasteis luo (vosotr|os, -as) equiparéis luo
(ell|os, -as) equipan luo
(ell|os, -as) equipaban luo (ell|os, -as) equiparon luo (ell|os, -as) equiparán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he equipado (yo) había equipado (yo) hube equipado (yo) habré equipado
(tú) has equipado (tú) habías equipado (tú) hubiste equipado (tú) habrás equipado
(él/ella) ha equipado (él/ella) había equipado (él/ella) hubo equipado (él/ella) habrá equipado
(nosotr|os, -as) hemos equipado (nosotr|os, -as) habíamos equipado (nosotr|os, -as) hubimos equipado (nosotr|os, -as) habremos equipado
(vosotr|os, -as) habéis equipado (vosotr|os, -as) habíais equipado (vosotr|os, -as) hubisteis equipado (vosotr|os, -as) habréis equipado
(ell|os, -as) han equipado (ell|os, -as) habían equipado (ell|os, -as) hubieron equipado (ell|os, -as) habrán equipado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) equipe luo
(yo) equipara luo
equipase luo
(tú) equipes luo
(tú) equiparas luo
equipases luo
(él/ella) equipe
(él/ella) equipara
equipase
(nosotr|os, -as) equipemos luo
(nosotr|os, -as) equipáramos luo
equipásemos luo
(vosotr|os, -as) equipéis luo
(vosotr|os, -as) equiparais luo
equipaseis luo
(ell|os, -as) equipen luo
(ell|os, -as) equiparan luo
equipasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya equipado (yo) hubiera equipado
hubiese equipado
(tú) hayas equipado (tú) hubieras equipado
hubieses equipado
(él/ella) ha equipado (él/ella) hubiera equipado
hubiese equipado
(nosotr|os, -as) hayamos equipado (nosotr|os, -as) hubiéramos equipado
hubiésemos equipado
(vosotr|os, -as) hayáis equipado (vosotr|os, -as) hubierais equipado
hubieseis equipado
(ell|os, -as) hayan equipado (ell|os, -as) hubieran equipado
hubiesen equipado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) equiparía luo (yo) habría equipado
(tú) equiparías luo (tú) habrías equipado
(él/ella) equiparía (él/ella) habría equipado
(nosotr|os, -as) equiparíamos luo (nosotr|os, -as) habríamos equipado
(vosotr|os, -as) equiparíais luo (vosotr|os, -as) habríais equipado
(ell|os, -as) equiparían luo (ell|os, -as) habrían equipado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) equipa no equipes
(él/ella) equipe
no equipe
(nosotr|os, -as) equipemos no equipemos
(vosotr|os, -as) equipad luo no equipéis
(ellos|os, -as) equipen
no equipen