Liite:Verbitaivutus/espanja/educar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi educar
gerundi educando luo
partisiipin perfekti educado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) educo
(yo) educaba (yo) eduqué (yo) educaré
(tú) educas
(tú) educabas (tú) educaste (tú) educarás
(él/ella) educa (él/ella) educaba (él/ella) educó (él/ella) educará
(nosotr|os, -as) educamos
(nosotr|os, -as) educábamos (nosotr|os, -as) educamos (nosotr|os, -as) educaremos
(vosotr|os, -as) educáis
(vosotr|os, -as) educabais (vosotr|os, -as) educasteis (vosotr|os, -as) educaréis
(ell|os, -as) educan
(ell|os, -as) educaban (ell|os, -as) educaron (ell|os, -as) educarán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he educado (yo) había educado (yo) hube educado (yo) habré educado
(tú) has educado (tú) habías educado (tú) hubiste educado (tú) habrás educado
(él/ella) ha educado (él/ella) había educado (él/ella) hubo educado (él/ella) habrá educado
(nosotr|os, -as) hemos educado (nosotr|os, -as) habíamos educado (nosotr|os, -as) hubimos educado (nosotr|os, -as) habremos educado
(vosotr|os, -as) habéis educado (vosotr|os, -as) habíais educado (vosotr|os, -as) hubisteis educado (vosotr|os, -as) habréis educado
(ell|os, -as) han educado (ell|os, -as) habían educado (ell|os, -as) hubieron educado (ell|os, -as) habrán educado
Subjunktiivi
preesens imperfekti futuuri
persoona muoto persoona muoto persoona muoto
(yo) eduque
(yo) educara luo
educase luo
(yo) educare
(tú) eduques luo
(tú) educaras luo
educases luo
(tú) educares
(él/ella) eduque
(él/ella) educara
educase
(él/ella) educare
(nosotr|os, -as) eduquemos luo
(nosotr|os, -as) educáramos luo
educásemos luo
(nosotr|os, -as) educáremos
(vosotr|os, -as) eduquéis luo
(vosotr|os, -as) educarais luo
educaseis luo
(vosotr|os, -as) educareis
(ell|os, -as) eduquen luo
(ell|os, -as) educaran luo
educasen luo
(ell|os, -as) educaren
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty futuuri
persoona muoto persoona muoto persoona muoto
(yo) haya educado (yo) hubiera educado
hubiese educado
(yo) hubiere educado
(tú) hayas educado (tú) hubieras educado
hubieses educado
(tú) hubieres educado
(él/ella) ha educado (él/ella) hubiera educado
hubiese educado
(él/ella) hubiere educado
(nosotr|os, -as) hayamos educado (nosotr|os, -as) hubiéramos educado
hubiésemos educado
(nosotr|os, -as) hubiéremos educado
(vosotr|os, -as) hayáis educado (vosotr|os, -as) hubierais educado
hubieseis educado
(vosotr|os, -as) hubiereis educado
(ell|os, -as) hayan educado (ell|os, -as) hubieran educado
hubiesen educado
(ell|os, -as) hubieren educado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) educaría luo (yo) habría educado
(tú) educarías luo (tú) habrías educado
(él/ella) educaría (él/ella) habría educado
(nosotr|os, -as) educaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos educado
(vosotr|os, -as) educaríais luo (vosotr|os, -as) habríais educado
(ell|os, -as) educarían luo (ell|os, -as) habrían educado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) educa no eduques
(él/ella) eduque
no eduque
(nosotr|os, -as) eduquemos no eduquemos
(vosotr|os, -as) educad luo no eduquéis
(ellos|os, -as) eduquen
no eduquen