Liite:Verbitaivutus/espanja/difamar

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi difamar
gerundi difamando luo
partisiipin perfekti difamado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) difamo luo
(yo) difamaba luo (yo) difamé luo (yo) difamaré luo
(tú) difamas luo
(tú) difamabas luo (tú) difamaste luo (tú) difamarás luo
(él/ella) difama luo (él/ella) difamaba (él/ella) difamó (él/ella) difamará luo
(nosotr|os, -as) difamamos luo
(nosotr|os, -as) difamábamos luo (nosotr|os, -as) difamamos (nosotr|os, -as) difamaremos luo
(vosotr|os, -as) difamáis luo
(vosotr|os, -as) difamabais luo (vosotr|os, -as) difamasteis luo (vosotr|os, -as) difamaréis luo
(ell|os, -as) difaman luo
(ell|os, -as) difamaban luo (ell|os, -as) difamaron luo (ell|os, -as) difamarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he difamado (yo) había difamado (yo) hube difamado (yo) habré difamado
(tú) has difamado (tú) habías difamado (tú) hubiste difamado (tú) habrás difamado
(él/ella) ha difamado (él/ella) había difamado (él/ella) hubo difamado (él/ella) habrá difamado
(nosotr|os, -as) hemos difamado (nosotr|os, -as) habíamos difamado (nosotr|os, -as) hubimos difamado (nosotr|os, -as) habremos difamado
(vosotr|os, -as) habéis difamado (vosotr|os, -as) habíais difamado (vosotr|os, -as) hubisteis difamado (vosotr|os, -as) habréis difamado
(ell|os, -as) han difamado (ell|os, -as) habían difamado (ell|os, -as) hubieron difamado (ell|os, -as) habrán difamado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) difame luo
(yo) difamara luo
difamase luo
(tú) difames luo
(tú) difamaras luo
difamases luo
(él/ella) difame
(él/ella) difamara
difamase
(nosotr|os, -as) difamemos luo
(nosotr|os, -as) difamáramos luo
difamásemos luo
(vosotr|os, -as) difaméis luo
(vosotr|os, -as) difamarais luo
difamaseis luo
(ell|os, -as) difamen luo
(ell|os, -as) difamaran luo
difamasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya difamado (yo) hubiera difamado
hubiese difamado
(tú) hayas difamado (tú) hubieras difamado
hubieses difamado
(él/ella) ha difamado (él/ella) hubiera difamado
hubiese difamado
(nosotr|os, -as) hayamos difamado (nosotr|os, -as) hubiéramos difamado
hubiésemos difamado
(vosotr|os, -as) hayáis difamado (vosotr|os, -as) hubierais difamado
hubieseis difamado
(ell|os, -as) hayan difamado (ell|os, -as) hubieran difamado
hubiesen difamado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) difamaría luo (yo) habría difamado
(tú) difamarías luo (tú) habrías difamado
(él/ella) difamaría (él/ella) habría difamado
(nosotr|os, -as) difamaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos difamado
(vosotr|os, -as) difamaríais luo (vosotr|os, -as) habríais difamado
(ell|os, -as) difamarían luo (ell|os, -as) habrían difamado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) difama no difames
(él/ella) difame
no difame
(nosotr|os, -as) difamemos no difamemos
(vosotr|os, -as) difamad luo no difaméis
(ellos|os, -as) difamen
no difamen