Liite:Verbitaivutus/espanja/circular

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi circular
gerundi circulando luo
partisiipin perfekti circulado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) circulo luo
(yo) circulaba luo (yo) circulé luo (yo) circularé luo
(tú) circulas luo
(tú) circulabas luo (tú) circulaste luo (tú) circularás luo
(él/ella) circula luo (él/ella) circulaba (él/ella) circuló (él/ella) circulará luo
(nosotr|os, -as) circulamos luo
(nosotr|os, -as) circulábamos luo (nosotr|os, -as) circulamos (nosotr|os, -as) circularemos luo
(vosotr|os, -as) circuláis luo
(vosotr|os, -as) circulabais luo (vosotr|os, -as) circulasteis luo (vosotr|os, -as) circularéis luo
(ell|os, -as) circulan
(ell|os, -as) circulaban luo (ell|os, -as) circularon luo (ell|os, -as) circularán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he circulado (yo) había circulado (yo) hube circulado (yo) habré circulado
(tú) has circulado (tú) habías circulado (tú) hubiste circulado (tú) habrás circulado
(él/ella) ha circulado (él/ella) había circulado (él/ella) hubo circulado (él/ella) habrá circulado
(nosotr|os, -as) hemos circulado (nosotr|os, -as) habíamos circulado (nosotr|os, -as) hubimos circulado (nosotr|os, -as) habremos circulado
(vosotr|os, -as) habéis circulado (vosotr|os, -as) habíais circulado (vosotr|os, -as) hubisteis circulado (vosotr|os, -as) habréis circulado
(ell|os, -as) han circulado (ell|os, -as) habían circulado (ell|os, -as) hubieron circulado (ell|os, -as) habrán circulado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) circule luo
(yo) circulara luo
circulase luo
(tú) circules luo
(tú) circularas luo
circulases luo
(él/ella) circule
(él/ella) circulara
circulase
(nosotr|os, -as) circulemos luo
(nosotr|os, -as) circuláramos luo
circulásemos luo
(vosotr|os, -as) circuléis luo
(vosotr|os, -as) circularais luo
circulaseis luo
(ell|os, -as) circulen luo
(ell|os, -as) circularan luo
circulasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya circulado (yo) hubiera circulado
hubiese circulado
(tú) hayas circulado (tú) hubieras circulado
hubieses circulado
(él/ella) ha circulado (él/ella) hubiera circulado
hubiese circulado
(nosotr|os, -as) hayamos circulado (nosotr|os, -as) hubiéramos circulado
hubiésemos circulado
(vosotr|os, -as) hayáis circulado (vosotr|os, -as) hubierais circulado
hubieseis circulado
(ell|os, -as) hayan circulado (ell|os, -as) hubieran circulado
hubiesen circulado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) circularía luo (yo) habría circulado
(tú) circularías luo (tú) habrías circulado
(él/ella) circularía (él/ella) habría circulado
(nosotr|os, -as) circularíamos luo (nosotr|os, -as) habríamos circulado
(vosotr|os, -as) circularíais luo (vosotr|os, -as) habríais circulado
(ell|os, -as) circularían luo (ell|os, -as) habrían circulado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) circula no circules
(él/ella) circule
no circule
(nosotr|os, -as) circulemos no circulemos
(vosotr|os, -as) circulad luo no circuléis
(ellos|os, -as) circulen
no circulen